Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
USPD.III-423/1/5/05
z 23 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPD.III-423/1/5/05
Data
2005.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
dochody wolne od podatku
warunki zwolnienia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dochód Stowarzyszenia wynikający z różnicy powstałej pomiędzy objętą wartością nominalną udziałów, a wartością księgową (netto) składników majątkowych przekazanych w zamian za udziały (aport) jest zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku z dnia 27.04.2005 r. (data wpływu do Urzędu 02.05.2005 r.), uzupełnione w dniu 30.05.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodu wynikającego z różnicy powstałej pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów, a wartością księgową (netto) składników majątkowych przekazanych w zamian za udziały (aport) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 02.05. 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek Stowarzyszenia o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 23.05.2005 r. organ podatkowy wezwał jednostkę do uzupełnienia braków formalnych, które zostały uzupełnione przez Stowarzyszenie w dniu 01.06.2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w art. 14a § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Opisując stan faktyczny Stowarzyszenie poinformowało, że w 2004 r. wniosło aport na podwyższenie kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Podwyższenie kapitału nastąpiło umową przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz własności stanowiącej odrębną nieruchomość budynku zgodnie z aktem notarialnym i wpisem w rejestrze sądowym KRS w dniu 22.01.2004 r. Natomiast z dołączonej do wniosku fotokopii Uchwały Nr 5/2005 z dnia 4.04.2005 r. w sprawie przekazania dochodów na działalność statutową wynika, że wszystkie uzyskane przez Stowarzyszenie dochody będą przekazane na cele statutowe.
Prezentując własne stanowisko Stowarzyszenie przedstawiło rozliczenie dochodu powstałego w związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i zajęło stanowisko, iż dochód wynikający z różnicy powstałej pomiędzy objętą wartością nominalną udziałów, a wartością księgową (netto) składników majątkowych przekazanych w zamian za udziały (aport) jest objęty zwolnieniem z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania mają zastosowanie następujące normy prawne :
1) w zakresie przychodów - art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej updop, zgodnie z którym przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Jednocześnie w art. 12 ust. 1b updop uregulowana została data powstania przychodu i stosownie do tego przepisu, przychód powstaje w dniu :
- zarejestrowania spółki kapitałowej, albo
- wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo
- wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Przy ustalaniu wysokości przychodu stosuje się odpowiednio przepisy art. 14 ust. 1 - 3 ustawy. Oznacza to, że przy obliczaniu wartości tego rodzaju przychodu należy stosować odpowiednio zasady właściwe dla ustalania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy.
Z odesłania tego wynika, że ustalenie nominalnej wartości udziału, a w konsekwencji również przychodu, nie może odbywać się na zasadzie zupełnej dowolności. Wartość ta powinna bowiem odpowiadać realnej wartości rynkowej (zbywczej) przedmiotu aportu w momencie jego wnoszenia do spółki.
2) w zakresie kosztów uzyskania przychodów - art. 15 ust. 1j pkt 1 updop, na podstawie którego w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Jeżeli zatem aportem są składniki majątku będące środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi wnoszącego wkład wspólnika, to w takiej sytuacji kosztem jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, zaktualizowana zgodnie z przepisami o rachunkowości, pomniejszona o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych.
Z przepisów powyższych wynikają następujące skutki podatkowe:
1) na dzień wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, u wspólnika wystąpi przychód, którego wielkość odpowiadać będzie wartości nominalnej udziałów w spółce, uzyskanych przez tego wspólnika, w zamian za wniesienie przez niego wkładów niepieniężnych.
2) w związku z tym, że przedmiotem wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością był środek trwały (budynek) oraz wartość niematerialna i prawna (prawo wieczystego użytkowania gruntów) - kosztem będzie wartość początkowa przedmiotu wkładu, pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych przed wniesieniem tego wkładu.
Określając koszt uzyskania przychodów związany z objęciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny (aport) podatnik powinien uwzględnić:
- poniesione wydatki związane z nabyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu,
- wartość początkową budynku pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tego budynku przed wniesieniem wkładu niepieniężnego.
3) Art. 7 updop, zgodnie z którym przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem zaś jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.
4)Art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, na podstawie którego zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych objęte są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Stosownie do treści art. 17 ust. 1b updop zwolnieniem objęty jest dochód przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na ww. cele, w tym także przeznaczony i wydatkowany na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków nie stanowiących kosztu uzyskania przychodów.
Jeżeli zatem cele statutowe realizowane przez Stowarzyszenie pokrywają się z celami preferowanymi przez ustawodawcę (określonymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop), to dochód wynikający z różnicy powstałej pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów, a wartością księgową (netto) składników majątkowych (stanowiących aport) przekazanych w zamian za udziały będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, przy zachowaniu warunku deklarowanego w Uchwale Nr 5/2005 Stowarzyszenia przeznaczenia wszystkich dochodów na cele statutowe.
Ponadto należy mieć również na uwadze przepis art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 nie dotyczy tej części dochodów, które bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowane zostaną na inne cele niż wymienione w tym przepisie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj