Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/436/291/36/05/RC
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/436/291/36/05/RC
Data
2005.09.15



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
umowa zlecenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Zawarta została umowa zlecenie z osobą będącą jednocześnie wspólnikiem spółki. Zleceniobiorca wykonuje czynności poza siedzibą spółki.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka postawiła następujące pytanie:
czy wypłacone należności za koszty podróży oraz inne należności typu dieta, opłata za nocleg, które wypłacałby Zleceniodawca i jednocześnie wydatki te zaliczałby Zleceniodawca do kosztów uzyskania przychodu ( poniesione w celu osiągnięcia przychodu), to czy wypłacone należności Zleceniobiorcy z tytułu tejże podróży podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z poźn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku firmy ...z dnia 01 sierpnia 2005 r. (data wpływu 04 sierpnia 2005 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z póź. zm.)
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Firma zawarła stałą Umowę Zlecenie z osobą będącą jednocześnie Wspólnikiem tejże Spółki. Jeśli w ramach przedmiotowej Umowy Zleceniobiorca przyjąłby na siebie między innymi obowiązek wykonywania czynności poza siedzibą Zleceniodawcy, to czy wypłacone należności za koszty podróży oraz inne należności typu dieta, opłata za nocleg, które wypłacałby Zleceniodawca i jednocześnie wydatki te zaliczałby Zleceniodawca do kosztów uzyskania przychodu ( poniesione w celu osiągnięcia przychodu), to czy wypłacone należności Zleceniobiorcy z tytułu tejże podróży podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych?
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółdzielnia zadała następujące pytanie:
Czy w przedstawionym przypadku wyłączone jest stosowanie art. 21 ust. 1 pkt 16 b „Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" a wypłacone należności Zleceniobiorcy z tytułu podróży podlegałyby opodatkowaniu? Zdaniem Spółki wypłacone diety i inne należności za czas podróży osób niebędących pracownikiem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 16 „ Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikami do wysokości określonej w odrębnych przepisach z zastrzeżeniem ust. 13.

Natomiast ust. 13 art. 21 „Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "stanowi, iż przepis ust. 1 pkt. 16 ust. b stosuje się wówczas, jeżeli otrzymane świadczenie nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.

W art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz U z 2000r Nr 14 poz. 176 z póź. zm. ) jako jedno ze źródeł przychodu została wymieniona działalność wykonywana osobiście. Katalog przychodów kwalifikujących się do tego źródła przychodu został sprecyzowany w art. 13 w/w ustawy , przy czym w ust. 1 pkt. 8 powołanego przepisu za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia .

Generalną zasadą funkcjonującą na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest powszechność opodatkowania, która została wyrażona w sposób bezpośredni w art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, i 52a tej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13 ustawy, zgodnie z którym powyższy przepis stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.
Zwolnienie, o którym mowa stosuje się w sytuacji gdy otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów świadczeniobiorcy i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów podmiotu wypłacającego to świadczenie.

W konsekwencji należności stanowiące zwrot kosztów o których o których pisze Spółka w złożonym wniosku, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj