Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włoszczowej
PD-415/11/05
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/11/05
Data
2005.08.19



Autor
Urząd Skarbowy we Włoszczowej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
deklaracje
księgi
księgi rachunkowe
stowarzyszenia
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
1. Czy dochody stowarzyszenia, przeznaczone na działalność statutową podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?

2. Czy stowarzyszenie, prowadząc działalność gospodarczą nie w sposób ciągły, powinno prowadzić księgi rachunkowe na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15.11. 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej czy na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ?

3. Czy stowarzyszenie powinno korzystać na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze zwolnienia od składania comiesięcznych CIT-2 ?


    Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. – Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 20.05. 2005 r., uzupełniony pismem z dnia 01.08.2005, w sprawie:
  1. zwolnienia dochodów stowarzyszenia, przeznaczonych na działalność statutową, od podatku dochodowego od osób prawnych na podst. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. - Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)informuje, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe;
  2. czy stowarzyszenie, prowadząc działalność gospodarczą nie w sposób ciągły, powinno prowadzić księgi rachunkowe na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15.11. 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej(Dz. U. nr 137, poz. 1539 ze zm.) czy na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. - Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) informuje, iż przedstawione stanowisko nie jest prawidłowe;
  3. czy stowarzyszenie powinno korzystać na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze zwolnienia od składania comiesięcznych CIT-2 informuje, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

We wniosku z dnia 20.05.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 01.08.2005r., skierowanym do tutejszego Urzędu podatnicy zwrócili się o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zwolnienia dochodów stowarzyszenia, przeznaczonych na działalność statutową, od podatku dochodowego od osób prawnych na podst. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Według stanowiska podatników dochody stowarzyszenia powinny być zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 17 § 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody podatników są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli celem statutowym jest wymieniona enumeratywnie działalność m.in. oświatowa, naukowa, naukowo-techniczna, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego. Każde z działań podejmowanych przez stowarzyszenie powinno mieć charakter określony w powołanym przepisie.

Analizując zadania stowarzyszenia na podstawie statutu stowarzyszenia oraz wyjaśnień złożonych przez stowarzyszenie na wezwanie urzędu skarbowego, należy stwierdzić, iż działania podejmowane przez stowarzyszenie mają charakter oświatowy, kulturalny, w zakresie kultury fizycznej i sportu oraz wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy sieci telekomunikacyjnej. Należy zauważyć, iż ww. działania stowarzyszenia pokrywają się z celami wymienionymi w przepisie art. 17 § 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z powyższym dochody uzyskiwane przez stowarzyszenie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie tegoż przepisu.

Należy zauważyć, iż podatnicy mają prawo do powyższych zwolnień, jeżeli przeznaczą dochody na wymagane cele oraz bez względu na termin je wydatkują na te cele. Przez cele wskazane w ustawie rozumie się również nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz przeznaczonych na opłacenie podatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 17 ust. 1 b ustawy).

We wniosku z dnia 20.05.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 01.08.2005 r., podatnicy występują również o interpretację w sprawie: czy stowarzyszenie, prowadząc działalność gospodarczą nie w sposób ciągły, powinno prowadzić księgi rachunkowe na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15.11. 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. nr 137, poz. 1539 z późn. zm.) czy na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. - Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Zgodnie z Państwa stanowiskiem stowarzyszenie powinno prowadzić księgi rachunkowe w uproszczonej formie na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15.11.2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej.

Na podstawie przepisu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

W sytuacji, gdy stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz.1807 ze zm.) może wówczas prowadzić księgi i sporządzać sprawozdanie finansowe w uproszczonej formie, określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15.11. 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. nr 137, poz. 1539 ze zm.).

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów zakres prowadzenia rachunkowości zależy od tego, czy stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.

Do momentu, gdy stowarzyszenie nie będzie prowadziło działalności gospodarczej, może prowadzić rachunkowość uproszczoną, określoną w ww. rozporządzeniu Ministra Finansów.

Jeżeli stowarzyszenie podejmie działalność gospodarczą w ciągu roku, wówczas z dniem podjęcia tej działalności ma obowiązek stosować przepisy ustawy o rachunkowości.

Analizując powyższe, należy stwierdzić, iż fakt podjęcia działalności gospodarczej zobowiązuje stowarzyszenie do stosowania pełnej rachunkowości, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

Stanowisko mówiące, że jeżeli działalność gospodarcza nie jest prowadzona w sposób ciągły to można prowadzić księgowość uproszczoną, jest zatem nieprawidłowe.

Ponadto w piśmie z dnia 20.05.2005 r. podatnicy zwracają się również o interpretację w sprawie: czy stowarzyszenie powinno korzystać na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze zwolnienia od składania comiesięcznych deklaracji CIT-2. Zdaniem podatników zwolnienie takie powinno mieć zastosowanie.

Stosownie do art. 25 ust. 1 powołanej ustawy podatnik ma obowiązek składać bez wezwania deklaracje o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

W sytuacji, gdy stowarzyszenie przeznacza uzyskane dochody na cele statutowe, określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie, że wszystkie dochody są lub będą przeznaczone na cele statutowe, określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy i wnosić o zwolnienie z obowiązku składania deklaracji CIT-2 (art. 25 ust. 5 ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj