Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/52/05
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/52/05
Data
2005.08.17



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
biegły sądowy
fakturowanie


Pytanie podatnika
Pytanie odnośnie możliwości wystawiania faktur VAT bez naliczania podatku VAT na okoliczność świadczenia usług przez biegłego sądowego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - j.t. z późn. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 05.2005 r. (uzupełnione pismem z dn. 06.2005 r.) dotyczące zapytania odnośnie możliwości wystawiania faktur VAT bez naliczania podatku VAT na okoliczność świadczenia usług przez biegłego sądowego - informuję, że podzielam Pani stanowisko w sprawie.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią w piśmie z dnia 05.2005 r., uzupełnionego pismem z dn. 06.2005 r. stanu faktycznego wynika, że pomimo zarejestrowanej działalności gospodarczej nie wykonywała jej Pani, a świadczone prace na rzecz Policji, Sądu i Prokuratury prowadzone były w ramach działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym zwraca się Pani z zapytaniem, czy na mocy obowiązujących przepisów ustawy o VAT istnieje możliwość wystawiania faktur bez naliczania podatku VAT.

Udzielając odpowiedzi w przedmiotowej sprawie, informuję że w świetle obowiązującej od 1.05.2004 r. ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) brak jest zwolnień przedmiotowych w zakresie usług (rzeczoznawstwa, ekspertyz) świadczonych na rzecz Policji, Sądu czy Prokuratury. Art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 15 ust. 1 cyt. wyżej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym pojęcie działalności gospodarczej stosownie do postanowień zawartych w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, (...), również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W myśl zaś art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Z powyższego wynika więc, że dla uznania, że czynności nie stanowią działalności gospodarczej nie wystarczy by były one wykonane osobiście. Muszą być bowiem spełnione przesłanki zawarte w pkt 3 ust. 3 art. 15 ustawy.

Zdaniem tut. organu podatkowego w Pani przypadku zlecający (tj. Policja, Sąd czy Prokuratura) nie ponosi odpowiedzialności za sporządzone przez Panią opinie. Wobec nie spełnienia jednej z przesłanek, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT świadczone przez Panią usługi nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Biorąc pod uwagę powyższe informuję, że podzielam Pani stanowisko w sprawie i stwierdzam, iż w zakresie świadczenia usług powierzonych w trybie postanowienia o powołaniu biegłego obowiązana Pani jest do naliczania podatku VAT w wystawianych fakturach. Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 w/w ustawy). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj