Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/3/415-29/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/3/415-29/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
darowizna
ogólne zasady opodatkowania
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy uzyskany przychód ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych w drodze darowizny podlega opodatkowaniu ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 10 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodu uzyskanego w 2004r. z tytułu sprzedaży akcji pracowniczych,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik dokonał w 2004r. sprzedaży akcji pracowniczych, które otrzymał w darowiźnie. Po ich sprzedaży podatnik otrzymał z Domu Maklerskiego PIT-8C, na którym w części F wykazano przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, nabytych przed dniem 01.01.2004r.

Zdaniem podatnika przychód uzyskany ze sprzedaży akcji nabytych przed dniem 01.01.2004r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Tut. organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

W myśl przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a cyt. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione na ich objęcie lub nabycie.

Na podstawie art. 21 ust.1pkt 105 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dochodowego – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku lub darowizny.

Na podstawie art. 52 pkt 1 lit. b cyt. ustawy o podatku od osób fizycznych zwalnia się od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 ze zm.).

Wyżej powołany przepis ustawy nie ma zastosowania do przychodów uzyskanych z tyt. sprzedaży akcji pracowniczych, a zatem dochód uzyskany z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz z dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi 19% podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30 c w/w ustawy.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w odrębnym zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy.

Zatem, jeżeli sprzedaż akcji pracowniczych nastąpiła w roku 2004, dochód uzyskany z tego tytułu należało uwzględnić w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38, które należało złożyć po zakończeniu roku podatkowego do dnia 2 maja 2005r. i w tym samym terminie należało wpłacić obliczony należny podatek dochodowy w wysokości 19%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj