Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-1/443/VAT/120/92/2005/ZG
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/VAT/120/92/2005/ZG
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
inwestycje w obcych środkach trwałych
podatek od towarów i usług
podatnik czynny
spis z natury


Pytanie podatnika
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, która po zatrzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT zobowiązana jest do sporządzenia spisu z natury i zawiadomienia organu podatkowego o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku naleznego, jak również do odprowadzenia wyliczonego podatku VAT? Czy zobowiązana jest ująć w spisie z natury inwestycje w obcym środku trwałym w sytuacji gdy inwestycje te dokonywane były w budynku zakupionym przez żonę w trakcie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej innej niż działalność gospodarcza prowadzona przez podatnika?


W dniu 13.05.2005 r. do tut. organu wpłynął wniosek Pana pełnomocnika w sprawie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego. W przedłożonym wniosku w punkcie 2 i 3 przedstawiono problem prawny: czy podatnik - osoba fizyczna prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, który po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej wykonuje czynności podlegajace opodatkowaniu podatkiem VAT zobowiązany jest do sporządzenia spisu z natury i zawiadomienia organu podatkowego o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego, jak również do odprowadzenia wyliczonego podatku VAT. Czy sporządzając spis z natury na potrzeby ustalenia wartości należnego podatku VAT w trybie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 14.03.2004 r. podatnik zobowiązany jest ująć w spisie z natury inwestycje w obcym środku trwałym w sytuacji gdy inwestycje te dokonywane były w budynku zakupionym przez żonę podatnika w trakcie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej na potrzeby prowadzonej przez nią działalnosci gospodarczej innej niż działalność gospodarcza prowadzona przez podatnika. Jak Pan podaje po zakończeniu działalności gospodarczej zgłoszono do tut. organu fakt zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej natomiast nie sporządzono na potrzeby podatku VAT spisu z natury obejmującego środki trwałe przedsiębiorstwa, jak również nie zgłoszono zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT ponieważ wynajmuje Pan w/w inwestycje w obcym środku trwałym innemu przedsiębiorcy i wystawia z tego tutyłu faktury VAT. Powyższa czynność nie ma charakteru jednorazowego i jest procesem ciągłym. Pana zdaniem w związku z faktem, iż nie doszło do zaprzestania wykonywania przez podatnika czynności podlegających opodatkowaniu nie był on zobowiązany do sporządzenia spisu z natury i wykonania innych czynności określonych w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. Gdyby na podatniku ciążył obowiązek sporządzenia spisu z natury na potrzeby rozliczenia w podatku VAT w związku z zaprzestaniem świadczenia usług podlegających opodatkowaniu, tj. w trybie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. to powyższe inwestycje nie powinny sie znaleźć w sporządzanym spisie z natury.W art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) postanowiono, że opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.Powyższy przepis dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4). Towary nie spełniajace tego warunku nie podlegają opodatkowaniu. Pojęcie "towarów", o którym mowa w powołanym powyżej art. 14 zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W powyższych przypadkach podatnicy obowiązani są w ciągu 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych. Obowiązani są też, w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia spisu, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, o dokonanym spisie z natury, ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 5 i 6).Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów do niej wykonawczych nie definiują pojęcia " inwestycji w obcym środku trwałym". Również w regulacjach dotyczących podatku dochodowego brak definicji co należy rozumieć pod w/w pojęciem. W doktrynie przyjmuje się, że inwestycję w obcym środku trwałym stanowi suma zaewidencjonowanych wydatków (kosztów) poniesionych przez podatnika w stosunku do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia. Tak zatem rozumiana "inwestycja w obcym środku trwałym" nie jest towarem w ujęciu w/cyt. art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Inwestycje we własnych środkach trwałych również w myśl tego przepisu nie stanowią towaru.Niezależnie od powyższego tut. organ zauważa, że z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że nieruchomość została nabyta we wspólności majątkowej. Stosownie do art. 31 i art. 32 Kodeksu Cywilnego - z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek odrębny każdego z małżonków.Dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (art. 32 § 1). W szczególności stanowią dorobek małżonków:
  1. pobrane wynagrodzenie za pracę oraz za inne usługi świadczone osobiście przez któregokolwiek z małżonków;
  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z odrębnego majątku każdego z małżonków (art. 32 § 2).
    Zgodnie z art. 43 § 1 Kodeksu Cywilnego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że dla właściwej oceny sprzedaży usługi niezbędne jest prawidłowe określenie uprawnienia podmiotu do świadczenia usługi najmu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj