Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PP-B/406z-4/05/EM
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-B/406z-4/05/EM
Data
2005.06.10



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działka pod budowę
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych stanowiących osobisty majątek podatnika.


Decyzja

Na podstawieart.14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. Nr 8, poz.60),po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22 marca 2005r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 10 marca 2005r. nr PP-1-005/27/05 stwierdzające, iż stanowisko podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntu jest nieprawidłowe

- uchylam zaskarżone postanowienie w całości i stwierdzam, iż stanowisko pana A jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 18 stycznia 2005r. p. A. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie obowiązku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych stanowiących majątek osobisty podatnika. Wyjaśnił, iż w latach 1996, 1997 i 1998 nabył grunty rolne, które następnie uprawiał. Uchwałą Rady Gminy grunty te zostały przeklasyfikowane na tereny pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Pan A. dokonał więc podziału tych gruntów na działki budowlane, które w miarę napływu ofert zbywa. Zdaniem strony sprzedaż działek budowlanych stanowiących jego majątek osobisty nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie zaznaczył, iż jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż wydzierżawia grunty rolne na potrzeby żwirowni.

Wymienionym w sentencji postanowieniem organ podatkowy pierwszej instancji uznał, iż stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i stwierdził, że przeprowadzane przez podatnika transakcje sprzedaży działek budowlanych wyczerpują definicję działalności gospodarczej podaną w art.15 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), bowiem czynności dostawy działek będą powtarzane, a grunty były nabyte w celu zbycia. Sprzedaż działek budowlanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W zażaleniu pan A wnosi o uchylenie ww. postanowienia. Zdaniem podatnika nie można twierdzić, iż prowadzi on działalność gospodarczą tylko dlatego, że nabyty wcześniej grunt rolny, po zmianie planów zagospodarowania przestrzennego, sprzedaje w podziale na działki budowlane, a nie w całości. Podkreśla, że aby dostawę gruntów uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że zostały one z takim zamiarem nabyte.

W wyniku przeprowadzonego postępowania stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art.15 ust.1 cyt. ustawy o p.t.u. podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ustawa o VAT definiuje działalność gospodarczą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmioty pozyskujące zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (por. ust.2 ww. przepisu). Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel – por. art.5 ust.1 pkt 1) i art.7 ust.1 ww. ustawy o p.t.u.. Towarami, zgodnie z art.2 pkt 6 tej ustawy, są m.in. grunty, zatem dostawa gruntów została objęta obowiązkiem podatkowym. Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę podlega opodatkowaniu według stawki 22 % (por. art.43 ust.1 pkt 9 ustawy).

Z powyższego wynika, że aby dostawa terenów budowlanych podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być dokonana przez podatnika podatku VAT w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, a grunt musi wchodzić w skład majątku firmy.

W wydanym postanowieniu organ podatkowy uznał, iż prowadzona przez stronę dostawa działek budowlanych stanowi działalność gospodarczą, gdyż jest dokonywana w okolicznościach wskazujących na zamiar powtarzania (kontynuowania) tych czynności, a przedmiot sprzedaży był nabyty w celu zbycia. Nie wyjawił jednak jakie fakty przemawiają za tym, że intencją czynności, z którą łączy skutki podatkowo - prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie. Pominął także okoliczność, że zbywane grunty stanowią majątek osobisty strony.

W cyt. wyżej art.15 ust.2 ustawy wskazano, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy, które to okoliczności muszą istnieć w chwili wykonywania usługi czy sprzedaży towaru. Sprzedaż działek budowlanych stanowiących majątek osobisty nie przesądza więc, że wykonanie tych czynności zmierza do nadania im stałego, zorganizowanego charakteru i wiąże się z zamiarem profesjonalnego obrotu gruntami, czyli że po sprzedaży nastąpi zakup gruntu w celu dalszej sprzedaży.

Również okoliczność, że osoba fizyczna prowadzi określoną działalność gospodarczą i z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług, sama przez się nie przesądza o tym, że osoba ta jest podatnikiem tego podatku również z tytułu innych czynności podejmowanych przez nią w obrocie gospodarczym we własnym imieniu i na własny rachunek, o ile nie są one rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli więc podatnik sprzedaje majątek nie związany z działalnością gospodarczą (majątek osobisty), w odniesieniu do tej sprzedaży nie występuje on jako podatnik, transakcje takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wyłącznie sprzedaż gruntów budowlanych dokonana przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie i posiadający z tego tytułu status podatnika, a grunt wchodzi w majątek firmy. Natomiast dostawa gruntu budowlanego stanowiącego majątek osobisty sprzedającego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Pan A. uzyska z tego tytułu status podatnika VAT, gdy będzie dokonywał obrotu gruntami, tj. sprzedawał tereny budowlane w tym celu nabyte.

W związku z powyższym postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj