Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-133/05/KH/30388
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-133/05/KH/30388
Data
2005.05.06



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
import usług
kurs waluty
Narodowy Bank Polski
obowiązek podatkowy
podatek należny
podatek naliczony
waluta
waluta obca


Pytanie podatnika
Zagraniczny kontrahent swiadczy na rzecz Podatnika usługi, które podlegają opodatkowaniu w Polsce przez nabywcę na zasadzie importu usług. Zdarza się, że zagraniczny usługodawca usług opodatkowanych w Polsce nie wystawia faktury dokumentującej wykonanie usług w ciągu 7 - dni od daty ich wykonania.
W którym momencie w takim przypadku powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 20.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, że przedstawione w zapytaniu nr 2 wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Zagraniczny kontrahent świadczy na rzecz Spółki usługi, które podlegają opodatkowaniu w Polsce przez nabywcę na zasadzie importu usług. Zdarza się, że zagraniczny usługodawca usług opodatkowanych w Polsce nie wystawia faktury dokumentującej wykonanie usług w ciągu 7 dni od daty ich wykonania. Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie, w którym momencie w takim przypadku powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług. Zdaniem Spółki w zakresie podatku należnego od importu usług obowiązek podatkowy powstaje na ogólnych zasadach, tj. z chwilą wykonania tych usług i rozliczany winien być na podstawie faktury wewnętrznej, wystawionej przez Spółkę w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, bez względu na termin wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego ( usługodawcę ). Jeżeli natomiast kontrahent zagraniczny udokumentuje wykonanie usługi wystawieniem faktury w terminie 7 dni, licząc od daty jej wykonania, to obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług powstanie z chwilą ( w dniu ) wystawienia faktury przez zagranicznego usługodawcę. Wówczas Spółka winna rozliczyć podatek należny wystawiając fakturę wewnętrzną, na podstawie faktury wystawionej przez zagranicznego usługodawcę. Czynność winna być zdaniem Spółki wykazana w rozliczeniu VAT za miesiąc wystawienia tejże faktury.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza słuszność stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę. Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług jest co do zasady powiązany z momentem wykonania usługi zgodnie z dyspozycją art. 19, ust. 1 w związku z ust.19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm. ). Moment powstania obowiązku podatkowego może zostać przesunięty o 7 dni od dnia wykonania usługi, jeżeli czynność ta jest udokumentowana fakturą ( chodzi o fakturę wystawioną przez świadczącego usługę ). Ponieważ rozliczanie usług wykonywanych przez podmioty zagraniczne odbywa się z reguły w walucie obcej, a dla celów rozliczenia podatku VAT niezbędna jest znajomość podstawy opodatkowania w złotych, wprowadzono unormowanie zawarte w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zm. ). W ust. 1 tego paragrafu postanowiono, że kwoty w walucie obcej wykazywane w fakturze przelicza się według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura wystawiona jest w terminie w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. A zatem w sytuacji, gdy kontrahent zagraniczny nie zachowa obowiązującego w polskich przepisach terminu 7 - dniowego i wystawi fakturę np. po miesiącu od daty wykonania usługi, wówczas faktura ta nie będzie podstawą określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - zgodnie z dyspozycją ust.3 ww paragrafu. Należy wówczas wziąć pod uwagę moment wykonania usługi (art. 19, ust. 1 w związku z ust. 19 ustawy) i kurs waluty obcej na PLN ustalić na dzień wykonania usługi. Faktura wewnętrzna, wystawiona zgodnie z art. 106, ust. 7 ustawy, dokumentująca import usługi nie stanowi w tym przypadku dokumentu pochodnego w stosunku do faktury kontrahenta zagranicznego. Jeżeli natomiast kontrahent zagraniczny wystawi fakturę w terminie 7 dni licząc od daty wykonania usługi, obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi należy powiązać z datą wystawienia tej faktury - zgodnie z art. 19, ust. 4 w związku z ust. 19 ustawy. Przeliczenia kursu waluty należy wówczas dokonać wg regulacji § 37, ust. 1 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów, tj na dzień wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego. Na podstawie faktury usługodawcy należy sporządzić fakturę wewnętrzną i rozliczyć podatek należny od importu usługi.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj