Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-36/05
z 14 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-36/05
Data
2005.09.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
agent ubezpieczeniowy
spółka cywilna
spółki
udział w spółce
zyski


Pytanie podatnika
Wnioskodawca jest agentem ubezpieczeniowym i zamierza prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zgodnie z przepisami updof udział w przychodach spółki cywilnej winnien być wyraźnie określony, jednak w przypadku prowadzonej przez Niego działalności jest to utrudnione ponieważ imienne noty prowizyjne otrzymywane z towarzystw ubezpieczeniowych mają charakter zmienny. Stąd, zdaniem Podatnika dopuszczalne jest określenie podziału zysków wspólników spółki cywilnej w sposób dowolny.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4, art.217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 8 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
  • u z n a j e z a n i e p r a w i d ł o w e stanowisko Pana przedstawione w piśmie z dnia 25 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu określenia przez wspólników - agentów ubezpieczeniowych - udziału w przychodach prowadzonej przez nich spółki cywilnej po uwzględnieniu not prowizyjnych wystawianych przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

W dniu 29 czerwca 2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Pana z dnia 25 czerwca 2005 r. (uzupełniony pismem z dnia 7 lipca 2005 r., data wpływu - 8 lipca 2005 r.) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści wniosku wynika, że jest Pan agentem ubezpieczeniowym i zamierza prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W przedłożonym piśmie stoi Pan na stanowisku, iż zgodnie z przepisami, udział w przychodach spółki cywilnej winien być wyraźnie określony, jednak w przypadku prowadzonej przez Pana działalności jest to utrudnione ponieważ imienne noty prowizyjne otrzymywane z towarzystw ubezpieczeniowych mają charakter zmienny . Stąd w Pana przekonaniu, dopuszczalne jest określenie podziału zysków wspólników spółki cywilnej w sposób dowolny.

Pana wątpliwości budzi zapis ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r . Nr 14, poz. 176 ze zm.), w myśl którego w sytuacji, gdy udział w zyskach spółki poszczególnych jej wspólników nie został określony, zyski wspólników dzieli się w sposób równy - co w przypadku 2-osobowej spółki cywilnej oznacza po 50 % na każdego z nich.

Stanowisko Pana jest nieprawidłowe z następujących względów.

Zgodnie z treścią art.8 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r . Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust.1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.Zatem dla celów podatkowych, punktem wyjścia dla określenia przychodów z udziałów w spółce będzie treść umowy spółki, z której winny wynikać zasady udziału w zyskach i stratach, jakich stosowanie przyjęli dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej jej wspólnicy.

Z kolei w myśl art. 867 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wielkość wkładu.

Nie jest to jednak reguła ścisła. Ustawodawca pozwala na ustalenie tych stosunków, tj. udziału w zyskach i stratach w inny sposób, dopuszczając możliwość zwolnienia niektórych wspólników od udziału w stratach, zaznaczając jednak, że nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach.Ustalony w umowie stosunek udziału wspólnika w zyskach odnosi się w razie wątpliwości także do udziału w stratach.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że czym innym jest udział wspólnika w zyskach spółki, czym innym zysk jaki wypracował on dla spółki. Ten drugi ma wpływ na kształtowanie zobowiązaniowego stosunku cywilnoprawnego łączącego - w tym przypadku - wspólników spółki cywilnej.

Udział wspólnika w zyskach to nadwyżka wpływów nad wydatkami związanymi z działalnością gospodarczą spółki jako całości.Wyłącznie pierwszy z nich będzie miał znaczenie dla celów podatkowych jako stanowiący podstawę opodatkowania i wielkość wyjściową dla określenia proporcji prawa wspólnika w udziale w zyskach spółki. Będzie on rzutował na określenie wielkości przychodu, w tym przypadku wynikającego z not prowizyjnych wystawianych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, przypadającego na poszczególnych wspólników-podatników.W przypadku braku przeciwnego dowodu, jak stanowi art.8 ust.1 cytowanej wyżej ustawy, przyjmuje się że prawa do udziału w zysku są równe. Oznacza to, że art.8 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na wspólników obowiązek określenia proporcji ich prawa w udziale w zyskach spółki.

To jak strony ukształtują wzajemne stosunki obligacyjne, tj. podzielą prawo do udziału w zyskach i stratach reguluje prawo cywilne i zależy od woli wspólników. Tym samym organ podatkowy nie jest władnym do zajmowania stanowiska w zakresie sposobu w jaki wspólnicy mają kształtować umowny stosunek spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia o którym mowa w art. 14a § 4, jeśli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj