Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/2-4151/9/05
z 6 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/2-4151/9/05
Data
2005.10.06



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
budowa budynków
obiekt budowlany
odliczenie od dochodu
pozwolenie na budowę
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy trzyletni termin zakończenia inwestycji, od zachowania którego uzależniona jest możliwość skorzystania z ulgi określonej w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym podatnik uzyskał na swoje nazwisko pozwolenie na budowę budynku na cele mieszkalne?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 26b ust. 1 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 19.07.2005 r. (znak: IUS.XVII/415/85/05) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2005 r.

Pismem z dnia 20.04.2005 r. pan Łukasz M. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a ordynacji podatkowej). Wniosek podatnika dotyczył możliwości odliczenia od dochodów za 2004 r. wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych z budową budynku mieszkalnego, w sytuacji, gdy wnioskodawca w 2001 r. zakupił grunt wraz z fundamentami budynku garażowego. W latach 2001 i 2002 nie mógł rozpocząć budowy budynku mieszkalnego z uwagi na to, że decyzja w sprawie pozwolenia na budowę wystawiona była na spółkę "L.". Decyzją z dnia 24.04.2003 r. dokonano przeniesienia pozwolenia na budowę wydanego w dniu 14.07.1999 r. dla firmy "L." sp. z o.o. w R. na pana Łukasza M., co umożliwiło mu przyznanie kredytu mieszkaniowego oraz przystąpienie do kontynuacji inwestycji. W 2004 r. pan Łukasz M. zakończył budowę, co zostało potwierdzone przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zdaniem wnioskodawcy trzyletni termin zakończenia inwestycji, od zachowania którego uzależniona jest możliwość skorzystania z ulgi określonej w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym podatnik uzyskał na swoje nazwisko pozwolenie na budowę budynku na cele mieszkalne.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowieniem z dnia 19.07.2005 r. (znak: IUS.XVII/415/85/05) uznał, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe, bowiem początek biegu terminu określonego w art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wiązać z momentem, w którym dana inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego. A zatem termin trzech lat należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji uzyskał pierwszy inwestor.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, analizując wniosek pana Łukasza M. oraz treść postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 19.07.2005 r. (znak: IUS.XVII/415/85/05), zważył, co następuje:

W myśl art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku, ustalonej z godnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy, odlicza się, z zastrzeżeniem jej art. 26b ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z budową budynku mieszkalnego. Warunki skorzystania z ww. ulgi określonej zostały w ust. 2 cytowanego powyżej przepisu. Zgodnie z jego brzmieniem, analizowane odliczenie stosuje się, jeżeli m.in.:

  1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1.01.2002 r.,
  2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielenia kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 ww. ustawy, tj. m.in. budowy budynku mieszkalnego,
  3. inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  4. inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r. i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku (...).

Ponieważ wykładnia językowa przedstawionego powyżej zapisu: "uzyskano pozwolenie na budowę" nie pozwala na ustalenie jednoznacznej treści normy prawnej, dlatego koniecznym jest skorzystanie z innych metod wykładni, w ten sposób, aby pozostawała ona w zgodzie z innymi przepisami prawa. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.), stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. W konsekwencji decyzja o pozwoleniu na budowę - choć dotycząca określonego zamierzenia budowlanego - udzielana jest inwestorowi, po rozpatrzeniu jego wniosku. W związku z powyższym użyty przez ustawodawcę zwrot "licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego" odnosi się do momentu, w którym to podatnikowi (a nie obiektowi bądź robotom budowlanym) udzielono pozwolenia na budowę.

Zatem w przedstawionej sytuacji, gdy podatnik nabył działkę w 2001 r. objętą pozwoleniem na budowę wydanym w 1999 r. na dotychczasowego właściciela (spółkę "L."), a następnie w 2003 r. przedmiotowe pozwolenie zostało przeniesione na wnioskodawcę, trzyletni okres trwania inwestycji, o którym mowa w art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca 2003 r. A zatem, zakładając spełnienie pozostałych warunków wynikających z przepisów art. 26b ww. ustawy, pan Łukasz M. może odliczyć od dochodu za 2004 r. faktycznie poniesione w tym roku wydatki na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z budową budynku mieszkalnego. Jak z powyższego wynika, wnioskodawca we wniosku z dnia 20.04.2005 r. przedstawił: prawidłowe stanowisko dotyczące zasad określania początku biegu terminu realizacji inwestycji w rozumieniu art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. a ww. ustawy. Organ I instancji w sentencji postanowienia z dnia 19.07.2005 r. uznał jednak, że stanowisko przedstawiane we wniosku, było nieprawidłowe.

W związku z wystąpieniem powyższych okoliczności Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej, w drodze decyzji zmienił z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 19.07.2005 r. (znak: IUS.XVII/85/05). Zgodnie bowiem z zapisem ww. artykułu organ odwoławczy zmienia w drodze decyzji postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 ordynacji podatkowej, jeżeli postanowienie rażąco narusz prawo. W analizowanej sprawie rażące naruszenie prawa polegało na niewłaściwej interpretacji przepisów prawa podatkowego, wskazanym w przedmiotowym postanowieniu w odniesieniu do zaprezentowanego przez podatnika stanu faktycznego.

Niniejsza decyzja została wydana na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, w oparciu o stan prawny obowiązujący w 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj