Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443/93/1/2005
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/93/1/2005
Data
2005.10.07



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura wewnętrzna
kontrahent zagraniczny
nabycie wewnątrzwspólnotowe
premia pieniężna
rabaty


Pytanie podatnika
Czy wartość otrzymanej premii podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?

Jeśli tak to:
1. Czy kwota otrzymanej premii jest wartością brutto, a obowiązkiem spółki jest wystawienie faktury wewnętrznej ?2.
Czy wartość VAT-u należnego może stanowić również VAT naliczony podlegający odliczeniu?


Spółka w celu zaopatrzenia w materiały produkcyjne dokonuje transakcji kupna m.in. od kontrahentów z państw unijnych. W związku z dokonaniem przez Firmę w roku 2004 zakupów o określonej wartości jeden z kontrahentów przyznał i wpłacił Spółce w maju br. premię pieniężną (wpłata w walucie na rachunek bankowy). Umowa, na podstawie której nastąpiła wypłata premii pieniężnej nie miała formy dokumentu pisemnego. Była efektem ustaleń ustnych. W myśl tych ustaleń wartość przyznanej premii nie stanowiła udziału procentowego dokonanego obrotu. Strony natomiast uzależniły jej wypłatę od lojalności względem dostawcy i kondycji finansowej dostawcy.

Czy wartość otrzymanej premii podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Jeżeli tak, Spółka prosi o wyjaśnienie:
- czy kwota otrzymanej premii jest wartością brutto, a obowiązkiem Spółki jest wystawienie faktury wewnętrznej?
- czy wartość VAT-u należnego może stanowić również VAT naliczony podlegający odliczeniu?

Zdaniem Spółki premia ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie stanowi zapłaty za wykonaną usługę.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytań podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Oceniając skutki podatkowe premii pieniężnej należy podkreślić, iż w obrocie gospodarczym między kontrahentami nie występują sytuacje, w których wypłacona premia pozostaje bez związku z dokonaniem określonych świadczeń wzajemnych czy określonymi zachowaniami ze strony beneficjenta premii, a co za tym idzie nie istnieją sytuacje, w których przyznanie premii pieniężnej nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług i jest obojętne w zakresie rozliczeń tego podatku.

Zgodnie z interpretacją Ministra Finansów z dnia 30.12.2004 r. sygn. PP3-812-1222/2004/AP/4026 dla celów podatkowych wypłacane premie pieniężne mogą być traktowane jak rabat lub jak zapłata za usługę.

W przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 16 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), dotyczący wystawiania faktur korygujących.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż w opisanym przypadku istnieje możliwość przyporządkowania uzyskanej premii do konkretnych transakcji. Jeżeli bowiem bonus jest wypłacony z tytułu dokonania zakupów w określonym czasie, np. w ciągu roku, to jest on związany z konkretnymi dostawami dokonanymi w tym czasie i należy go traktować jak rabat mający wpływ na obniżenie kwoty należnej z tytułu sprzedaży towarów.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług Spółka miała obowiązek wystawienia do faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie - faktury wewnętrznej. Po uzyskaniu rabatu od kontrahenta unijnego Spółka powinna więc wystawić fakturę wewnętrzną korygującą do wcześniejszej faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie. Kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu. Dlatego też po uzyskaniu rabatu skorygować należy pierwotne odliczenie VAT z faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie.

Zasadą jest, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu (art. 25 ust. 1). Natomiast w świetle art. 31 ust. 1 i 3 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić, z uwzględnieniem uzyskanych rabatów. W związku z powyższym w sytuacji, gdy miejsce opodatkowania WNT znajduje się w Polsce, kwoty wykazane przez kontrahenta unijnego na fakturach nie zawierają podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj