Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-280/05/BZ
z 1 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-280/05/BZ
Data
2005.08.01



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
kurs waluty
obowiązek podatkowy
obrót
podatek należny
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła umowę na roboty budowlane polegające na rozbiórce i porządkowaniu terenu. W umowie zastrzeżono, iż walutą kontraktu jest EURO a wszystkie kwoty należne rozliczane będą w złotych polskich. Zapłata za świadczone usługi nastąpi na podstawie faktury, ale przeliczenie EURO na walutę krajową nastąpi na podstawie średniego kursu NBP opublikowanego w dniu dokonania płatności. Po zakończonych robotach, w dniu 31.12.2004r., spisano protokół wykonanych robót wraz z wyceną wykonywanych prac w EURO - walucie kontraktu. Tego samego dnia Spółka wystawiła fakturę w polskich złotych, stosując średni kurs EURO ogłoszony w tym dniu przez NBP. Z uwagi jednak na postanowienia umowy kwota przypadająca do zapłaty będzie, jak przewiduje Spółka, niższa od kwoty uwidocznionej na fakturze.W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem czy należny podatek VAT określony na fakturze i wykazany w deklaracji należy pomniejszyć, czy jest on już podatkiem ostatecznym a różnicę powstałą w związku z płatnością należy odnieść tylko na przychody Spółki?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła umowę na roboty budowlane polegające na rozbiórce i porządkowaniu terenu. W umowie zastrzeżono, iż walutą kontraktu jest EURO a wszystkie kwoty należne rozliczane będą w złotych polskich. Zapłata za świadczone usługi nastąpi na podstawie faktury, ale przeliczenie EURO na walutę krajową nastąpi na podstawie średniego kursu NBP opublikowanego w dniu dokonania płatności. Po zakończonych robotach, w dniu 31.12.2004r., spisano protokół wykonanych robót wraz z wyceną wykonywanych prac w EURO - walucie kontraktu. Tego samego dnia Spółka wystawiła fakturę w polskich złotych, stosując średni kurs EURO ogłoszony w tym dniu przez NBP. Z uwagi jednak na postanowienia umowy kwota przypadająca do zapłaty będzie, jak przewiduje Spółka, niższa od kwoty uwidocznionej na fakturze.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem czy należny podatek VAT określony na fakturze i wykazany w deklaracji należy pomniejszyć, czy jest on już podatkiem ostatecznym a różnicę powstałą w związku z płatnością należy odnieść tylko na przychody Spółki?

W ocenie Podatnika różnica pomiędzy kwotą wykazaną na fakturze a kwotą faktycznej zapłaty nie ma wpływu na rozliczenia z tytułu VAT, gdyż nie jest ona obrotem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Obrotem w rozumieniu tej ustawy jest zawierająca także kwotę podatku kwota należności wykazana na fakturze. Rozliczając kwoty z wystawionej faktury w deklaracji Spółka zrealizowała swoje obowiązki jako podatnika VAT a różnica będzie wpływała na rozliczenia z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż skoryguje przychód z tytułu świadczenia usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa jednakże, iż stanowisko Podatnika nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 31.12.2004r. Spółka zakończyła świadczenie usług budowlanych, co potwierdza spisany protokół wykonanych robót, na podstawie którego wystawiono fakturę.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usług budowlanych. Z wniosku Spółki wynika zaś, iż do dnia złożenia wniosku zapłata nie została dokonana. W omawianej sytuacji braku zapłaty obowiązek podatkowy w VAT powstał 30 dnia od dnia spisania protokołu, tj. 30.01.2005r., natomiast w podatku dochodowym - w dniu, w którym wystawiono fakturę, stosownie do dyspozycji art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.). Spółka prawidłowo przeliczyła kwotę należności wyrażoną w EURO po kursie średnim z dnia wystawienia faktury. Na podstawie § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.), kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa jednak, iż kwota wykazana na fakturze nie stanowi w tym wypadku obrotu z tytułu świadczenia przedmiotowych usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy podstawę opodatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna sprzedawcy pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zgodnie z opisaną we wniosku umową kwota należna Spółce jako sprzedawcy jest równowartością w złotych polskich kwoty wyrażonej w EURO, przeliczoną po kursie z dnia zapłaty - natomiast Spółka wystawia fakturę stosując do przeliczenia waluty kontraktu bieżący kurs średni. Oznacza to, że kwota wskazana na fakturze będzie kwotą należną tylko wtedy, gdy kursy EURO z dnia wystawienia faktury i dnia zapłaty będą tożsame. W zaistniałej sytuacji po otrzymaniu płatności należy wystawić fakturę korygującą w taki sposób aby suma kwot z obydwu faktur stanowiła równowartość określonej w umowie (i potwierdzonej w protokole) kwoty w EURO przeliczonej po kursie z dnia zapłaty. Jeżeli kurs EURO na dzień dokonania płatności będzie faktycznie niższy należy wystawić faktur korygującą zmniejszającą obrót. Dopiero wówczas wystawione faktury można będzie uznać łącznie za dokumenty odzwierciedlające stan faktyczny i dopiero wówczas kwota podatku wynikająca z wystawionych z wystawionych faktur będzie kwotą w prawidłowej wysokości, a więc "ostateczną".

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj