Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/65a/05/AB
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/65a/05/AB
Data
2005.08.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
konwersja wierzytelności
odsetki od pożyczki
podwyższenie kapitału
potrącenie (kompensata)
pożyczka od wspólnika
świadczenie nieodpłatne
wierzytelność


Pytanie podatnika
czy odstąpienie od naliczania odsetek za okres od dnia otrzymania pożyczki dewizowej do dnia konwersji zadłużenia na kapitał zakładowy powoduje dla spółki konsekwencje podatkowe, a jeśli tak to czy podstawą naliczenia nieodpłatnych świadczeń mogą być odsetki ustalone w umowie pożyczki.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (tj. Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku X Sp. z o.o. z dnia 31 maja 2005r. (data wpływu do Urzędu 15.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że jest ona zadłużona z tytułu umów pożyczek i nie uregulowania zapłat za zakupione towary i wykonane usługi. Wierzycielami Spółki są podmioty zagraniczne i krajowe, a wierzytelności nie uległy przedawnieniu.

W związku z brakiem możliwości spłaty zadłużenia wobec jednego z wierzycieli zagranicznych, strony uzgodniły, że dług zostanie w całości zaspokojony poprzez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki.

Konwersja długu na kapitał zostanie dokonana w oparciu o nominalną wartość wierzytelności, tj. bez uwzględniania odsetek, których wierzyciel się zrzeknie.

Dług stanowią zarówno pożyczki dewizowe otrzymane od podmiotu zagranicznego, w których na dzień zawarcia określono odsetki na warunkach rynkowych, jak również nie zapłacone rachunki za usługi i dostawy wyliczone w walutach obcych.

Zdaniem Spółki odsetek naliczonych, lecz nie zapłaconych nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy nie zalicza się do przychodów kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Umorzenie przez wierzyciela naliczonych odsetek od pożyczki nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego u pożyczkobiorcy zwolnionego w tej części z długu. Samo ich naliczenie jest dla podatnika neutralne podatkowo. Według Spółki nie można też uznać umorzonych odsetek za rodzaj nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu przedstawiona przez Spółkę argumentacja jest prawidłowa.

Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Jednocześnie art. 16 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki takie są przychodami u wierzyciela w dacie ich faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów. W przypadku zaś podjęcia przez strony umowy decyzji odnośnie niezapłaconych odsetek o ich umorzeniu, odsetki takie nie stanowią u wierzyciela kosztów uzyskania przychodów, a u dłużnika przychodów.

Ponadto, w art. 12 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy wyszczególniono, że przychodami są wartości umorzonych lub przedawnionych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów) z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Powyższe oznacza, że ustawodawca przy wskazywaniu tytułów powstania przychodów, dla umorzonych zobowiązań z tytułu pożyczek (kredytów), ograniczył się wyłącznie do kwot nominalnych z pominięciem odsetek.

W przedmiotowej sprawie nie zachodzą przesłanki powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy. Przepis ten, stanowiący, iż przychodem jest również wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, nie ma zastosowania do umorzonych odsetek, albowiem kwestię tę regulują przepisy art. 12 ust. 4 pkt 2 i art. 16 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy.

Oznacza to, że w sytuacji, gdy nie wystąpią okoliczności przewidziane w art. 11 w/w ustawy, podjęta przez strony decyzja o umorzeniu niezapłaconych odsetek od pożyczki jest podatkowo obojętna.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj