Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US-III-443/79/I/2005
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-443/79/I/2005
Data
2005.09.09



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek naliczony
program pomocowy (SAPARD)
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatniczka zrealizowała inwestycję w ramach Programu SAPARD polegającą na remoncie budynku mieszkalnego wyposażenia technicznego i użytkowego pokoi gościnnych, kuchni i świetlicy. Podatniczka prowadzi usługi agroturystyczne. Zwróciła się z prośbą o wydanie interpretacji, iż nie jest podatnikiem podsatku VAT i nie ma możliwości odzyskania tego podatku w systemie VAT.


W dniu 07.09.2005r. złożyła Pani w tutejszym Organie wniosek, w którym zwróciła się z prośbą o wydanie wiążącej interpretacji, iż nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług i nie ma Pani możliwości odzyskania tego podatku w systemie VAT. Poza tym nie dokonuje Pani sprzedaży produktów i usług pochodzących z gospodarstwa podatnikom podatku VAT, nie posiada faktur RR. Prowadzi Pani usługi agroturystyczne.

Zrealizowała Pani inwestycję w ramach Programu SAPARD polegającą na remoncie budynku mieszkalnego wyposażenia technicznego i użytkowego pokoi gościnnych, kuchni i świetlicy w budynku mieszkalnym. W ramach wniosku do ARiMR o dofinansowanie przedstawiła Pani faktury w kwocie brutto.

Zdaniem Pani, nie ma Pani możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w systemie VAT i poza nim (np. w podatku dochodowym).

W świetle obowiązujących przepisów prawa podatnikom zarejestrowanym jako podatnicy VAT czynni przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) skorzystanie z tego prawa uzależnione jest jednak od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli nabywane towary i usługi w całości związane są ze sprzedażą opodatkowaną, to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w całości lub zwrot różnicy podatku. W sytuacji braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku.

Istnieje także możliwość uzyskania zwrotu zapłaconego podatku VAT na zasadach przewidzianych w par. 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W myśl par. 27a ust. 1 powołanego rozporządzenia, zwrot podatku przysługuje podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004r. zawarły z ARiMR umowy w ramach specjalnego Programu SAPARD dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, iż w świetle obowiązujących przepisów nie jest Pani podatnikiem podatku VAT czynnym i nie ma Pani możliwości odzyskania podatku VAT na zasadach ogólnych. Zastosowania nie będą też miały również uregulowania zawarte w par. 27a cytowanego wyżej rozporządzenia, gdyż umowa z ARiMR została zawarta już po 1 maja 2004r.

Natomiast na podstawie art. 115 ustawy o podatku VAT, rolnikom ryczałtowym dokonującym dostaw produktów rolnych dla podatników podatku od towarów i usług, którzy rozliczają ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem.

Ponieważ w złożonym wniosku oświadczyła Pani, że nie sprzedaje swoich towarów podatnikom podatku od towarów i usług i nie otrrzymuje faktur VAT RR, dlatego też art. 115 ustawy o podatku VAT nie ma do Pani zastosowania, co oznacza, że nie ma Pani możliwości odzyskania uiszczonego w zakupach podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj