Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-63/05/CIP/01
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-63/05/CIP/01
Data
2004.12.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
jednostka budżetowa
nieodpłatna dostawa towarów
obniżenie podatku należnego
podatek należny
podatek od towarów i usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy nieodpłatne przekazanie przedmiotów innym jednostkom budżetowym podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik jest jednostką opiekuńczo – wychowawczą, będącą od 2000r. czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik nie korzystał z odliczenia podatku naliczonego z uwagi na brak możliwości rozdzielenia zakupów służących wyłącznie sprzedaży opodatkowanej od zakupów realizowanych na inne potrzeby.

Obecnie placówka jest w fazie przekształcenia w jednostkę niepubliczną, czego efektem będzie utworzenie samodzielnych grup wychowawczych zamieszkałych w nowo zakupionych domach. Część wyposażenia jednostki zostanie przekazana innym jednostkom budżetowym. Przedmioty te zostały nabyte w okresie, gdy jednostka była zobowiązana do rozliczania podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 5 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Zatem nieodpłatne przekazanie towarów, które zostały nabyte przed dokonaniem rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu w/w art. 7, w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Zarówno na podstawie art. 19 ust 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.) obowiązującej do dnia 30.04.2004r., jak i na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast w przypadku wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik zobowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, co wynika zarówno z przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. jak i z ustawy z dnia 11 marca 2004r.

W przypadku nabycia środków trwałych procentowy udział wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem obliczało się na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy, co wynika z art. 20 ust 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1997r.

W związku z tym, że działalność statutowa Domu Dziecka związana jest bezpośrednio ze świadczeniem usług na rzecz przebywających tam dzieci, a sprzedaż opodatkowana jest działalnością uboczną, to jednostka nie posiadała możliwości ustalenia struktury, o której mowa w powołanych wyżej przepisach.

Na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 i art. 43 ust 2 pkt 2 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się pozostałe towary, z wyłączeniem gruntów (z wyłączeniem budynków i budowli lub ich części – do których stosuje się art. 43 ust 2 pkt 1), których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zatem sprzedaż towarów używanych przez Dom Dziecka, przy zakupie których nie dokonano obniżenia podatku naliczonego z powodu braku możliwości ustalenia struktury, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj