Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PD1-4/415-24/05/MK
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1-4/415-24/05/MK
Data
2005.08.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odpisy amortyzacyjne
samochód ciężarowy
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy kontynuować liniowy sposób amortyzacji przekazanego do używania w 2003 r. samochodu ciężarowego z kratką, o dopuszczalnej ładowności 530 kg, po demontażu w powyższym samochodzie kratki i utracie homologacji na samochód ciężarowy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 11.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przestawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dla przekazanego do używania w 2003 r. samochodu ciężarowego ... z kratką, o dopuszczalnej ładowności 530 kg o wartości początkowej 44.385,24 zł przyjęto liniową metodę amortyzacji wg stawki 20%.
Zapytanie dotyczy kwestii kontynuowania odpisów amortyzacyjnych po zdemontowaniu w powyższym samochodzie kratki i utracie homologacji na samochód ciężarowy.
Zgodnie z Pana stanowiskiem, w/w zmiana nie wpłynie na sposób amortyzacji środkatrwałego a wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:
W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 i ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 220, z uwzględnieniem art. 23 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 22h ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 221, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji, wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz cytowanych wyżej przepisów, winien Pan kontynuować naliczanie odpisów amortyzacyjnych wg dotychczasowych zasad do pełnego zamortyzowania wartości samochodu.Dodatkowo należy zauważyć, iż dla celów podatku dochodowego definicję samochodu osobowego zawiera art. 23 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodniez którą przez samochód osobowy rozumie się każdy samochód, nie posiadający homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz, którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

Zatem w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych samochodem osobowym jest samochód spełniający łącznie dwa warunki:
1. nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe,
2. jego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

W świetle powyższego przepisu jeśli ładowność samochodu, o którym mowa w Pana piśmie przekracza 500 kg, to pomimo zmiany homologacji z samochodu ciężarowego na osobowy, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych nie mieści się on w kategorii samochodu osobowego.
Tym samym tut. Organ uznaje za prawidłowe stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 11.08.2005 r.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE
Na podstawie art. 236 w związku z art. 165a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa od niniejszego postanowienia służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj