Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-39/05
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-39/05
Data
2005.09.29


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym --> Stawka 0%


Słowa kluczowe
kontynuacja działalności przez spadkobierców
następstwo prawne
podróżni
rozliczanie podatku od towarów i usług
śmierć podatnika
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W związku z nagłą i nieprzewidzianą śmiercia małżonka , prowadzącego działalność gospodarczą stałam sie jego następcą prawnym . Działaność gospodarczą prowadzoną przez męża mam zamiar kontynuować . W tut. Urzędzie dokonałam juz stosownej rejestracji działalności gospodarczej. Działalnośc będzie prowadzona w niezmienionym zakresie. Zmarły małżonek w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nabył uprawnienia do dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym nie posiadającym miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty i stosowania stawki podatku VAT 0% do tej dostwy . Czy mi jako następcy prawnemu będzie przysługiwało to prawo ?


POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zmian.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. Lub. , po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 22 września 2005 r.; orzeka w następujący sposób :

- stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zmian ) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 22 września 2005 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;W związku z nagłą i nieprzewidzianą śmiercią małżonka , prowadzącego działalność gospodarczą stała się Pani następcą prawnym . Działalność gospodarczą , którą rozpoczął małżonek , będzie przez Panią kontynuowana , tym bardziej że jest to jedyne źródło utrzymania rodziny. W tut. Urzędzie dokonała Pani rejestracji firmy pod nazwą ... U. G. , która stanowi kontynuacją działalności gospodarczej zmarłego męża. Działalność będzie prowadzona w niezmienionym zakresie .Zmarły małżonek w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nabył uprawnienia do dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym nie posiadającym miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty i stosowania stawki podatku 0% do tej dostawy . Czy Pani jako jego następcy prawnemu przysługuje to prawo ?

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie art.97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U.Nr 8 , poz.60 z późn.zmian.), przedstawiono następujące stanowisko - cyt:

"spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy . Jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego , spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajatkowym , związane z prowadzoną działalnością gospodarczą uprawnienia te przechodzą również na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek . Kontynując działalność gospodarczą po zmarłym mężu uważam , że mogę również skorzystać z prawa dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym nie posiadającym miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty i stosowania stawki podatku VAT 0 % do tej dostwy towarów "

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zmian.) takich jak :-art.126 ust.1- Osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty , zwane dalej " podróżnymi " , maja prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju , które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego , z zastrzeżeniem ust.3 oraz art.127 i art.128 ;-art.126 ust.3 - zwrot podatku nie przysługuje w przypadku nabycia paliw silnikowych ;-art.127 ust. 1 - zwrot podatku , o którym mowa w art.126 ust.1 przysługuje w przypadku zakupu towarów u podatników , zwanych dalej " sprzedawcami", którzy :1) są zarejestrowani jako podatnicy podatku oraz2)prowadzą ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących , oraz 3)zawarli umowy w sprawie zwrotu podatku przynajmniej z jednym z podmiotów , o których mowa w ust.8-art.127 ust.2 - przepisu ust.1 pkt 3 nie stosuje sie w przypadku , gdy sprzedawca dokonuje zwrotu podatku podróżnemu; - art.128 ust.1 - zwrot podatku może być dokonany , jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar za terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu , w którym dokonał zakupu -ust.2 - podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę , zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej , o której mowa w art. 111 ust.1;-art.129 ust.1 - do dostawy towarów , od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu , sprzedawca stosuje stawkę podatku 0% , pod warunkiem że:1)spełnił warunki , o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4, oraz2)przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument określony w art.128 ust.2 zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.-ust.2 - otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 2 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy , nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy , licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

oraz ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U.Nr 8 , poz.60 z późn.zmian.) - art.97 § 1 - spadkobiercy podatnika z zastrzeżeniem § 2 , przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majatkowe prawa i obowiązki spadkodawcy;- art.97 § 2 - jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajatkowym , związane z prowadzoną działalnością gospodarcza , uprawnienia te przechodza na spadkobiorców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek;

Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. Lub. dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy - Ordynacja podatkowa uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Regulacje prawne zawarte w art.97 ustawy - Ordynacja podatkowa wskazują , że spadkobiercy przejmują wszelkie obowiązki a uprawnienia w zależności od tego czy kontynują działalność gospodarczą czy też nie. Z danych bedących w posiadaniu tut. Urzędu wynika, że zmarły mąż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywał zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym i spełniał wszystkie warunki uprawniające go do tego . Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że kontynuje Pani działalność gospodarczą prowadzoną przez męża . Zatem należy uznać ,iz zachodzą przesłanki wynikające z art.97 § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa uprawniajace Panią do skorzystania z prawa przysługującego zmarłemu mężowi tj. dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym nie posiadającym miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty i w odniesieniu do tej sprzedaży zastosowania stawki 0% przy jednoczesnym spełnieniu warunków wynikajacych z zapisów art. 129 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zmian.)

Niniejsza interpretacja :-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,-nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Z. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. Lub. , w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł. , od każdego załącznika.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj