Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/125a/PDII/38a/2005
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/125a/PDII/38a/2005
Data
2005.09.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
biegły sądowy
rzeczoznawstwo


Pytanie podatnika
Czy biegła z listy Sądu Okręgowego w zakresie badania pisma ręcznego i dokumentów jest kwalifikowana przez Urząd Skarbowy jako biegły czy rzeczoznawca?


Z wniosku wynika, że podatniczka jest biegłą Sądu Okręgowego w zakresie badania pisma ręcznego i dokumentów, jest etatowym pracownikiem państwowej uczelni wyższej, nie prowadzi działalności gospodarczej, czynności biegłej wykonuje od 2002 roku na mocy postanowień wydawanych przez organy państwowe, przychody z tytułu wykonywania czynności biegłych rozliczyła za dany rok wraz z pozostałymi przychodami, zeznanie podatkowe za 2004 rok zostało złożone i podatek należny został odprowadzony w obowiązującym terminie.

Czy biegła z listy Sądu Okręgowego w zakresie badania pisma ręcznego i dokumentów jest kwalifikowana przez Urząd Skarbowy jako biegły czy rzeczoznawca...

Stanowisko strony: podatniczka uważa, że jest „biegłym”.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) nie zawierają definicji „biegłego sądowego” czy „rzeczoznawcy”. W związku z powyższym należy wziąć pod uwagę definicje ogólnie stosowne w języku polskim.

Zgodnie z definicją zawartą w Popularnej Encyklopedii Powszechnej tom. 2”b”/20T, pod redakcją Ludwika Czopek – Oficyna Wydawnicza Kraków 1994 r.: Biegły sądowy (ekspert sądowy) to osoba przywołana przez prokuratora i sądy do wydawania opinii, jeżeli „stwierdzenie okoliczności mających istotny wpływ na rozstrzygnięcie sprawy wymaga wiadomości specjalnych” (art. 176 k.p.k) formalnie, zgodnie z k.p.k do pełnienia czynności biegłego sądowego może być powołany nie tylko biegły sądowy ale „każda osoba o której wiadomo, że ma odpowiednią wiedzę w danej dziedzinie” (art. 178 k.p.k. ).

Natomiast rzeczoznawca (według Słownika Języka Polskiego PWN – tom III- Warszawa 1989 r.) to specjalista powołany do wydawania orzeczenia lub opinii w sprawach spornych, wchodzących w zakres jego kwalifikacji zawodowych; biegły, ekspert: Rzeczoznawca sądowy. Doświadczony rzeczoznawca.

Ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego i przedłożonego pisma Prezesa Sądu Okręgowego z dnia 29.03.2002 r. wynika, iż została Pani na okres 5 lat – do 31.12.2006 r. ustanowiona biegłym sądowym na obszarze właściwości Sądu Okręgowego, przychody uzyskane z tego tytułu będą stanowiły przychody biegłego w postępowaniu sądowym.

W związku z powyższym stanowisko Pani jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj