Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US36/2BV/443/2005/212/TCH
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US36/2BV/443/2005/212/TCH
Data
2005.06.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
audycja
dotacja
zadania publiczne


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii, czy wykonywane przez podatnika czynności, dotowane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 7.03.2005 r. (wpływ do tutejszego urzędu dnia 15.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie pytania, czy wykonywane przez Spółkę czynności, dotowane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanawia uznać przedstawione we wniosku stanowisko Spółki za nieprawidłowe.


Uzasadnienie

W przedmiotowym wniosku Spółka (publiczny nadawca radiowy) podała, że otrzymała dotacje od Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, z przeznaczeniem na:

  1. wykonanie zadania publicznego pod nazwą "...", polegającego na przygotowaniu i wyemitowaniu na antenie radia cyklu reportaży,
  2. wykonanie zadania publicznego pod nazwą "...", polegającego na przygotowaniu i przeprowadzeniu sześciu debat wyjazdowych oraz wyprodukowaniu i wyemitowaniu na antenie radia informatora "...".

Pomiędzy stronami źródło finansowania zostało określone jako środki dotacji z § 2837 klasyfikacji budżetowej. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, zawierając ze Spółką umowę na przekazanie wskazanych wyżej środków działał na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.) oraz decyzji Sekretarza Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Przekazanie kwot zostało poprzedzone konkursem otwartym. Dotacje zostały otrzymane nie na podstawie faktury, lecz bezpośrednio na rachunek bankowy. Spółka podała ponadto, że jej działalność jako nadawcy publicznego sklasyfikowana jest w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług w grupowaniu PKWiU 92.20.11 "Usługi radia".

W związku ze stanem faktycznym, opisanym w przedmiotowym wniosku, Spółka przedstawiła następujące pytania:

  1. Czy przeprowadzone czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy przeprowadzone czynności są zwolnione od podatku od towarów i usług?

Zdaniem Spółki otrzymane z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej dotacje na wykonanie zadań publicznych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże z uwagi na charakter przyznania dotacji (informacyjno - kulturalny na tematy związane z Unią Europejską) wchodzą zwolnienia podatkowe określone w załączniku nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług).


Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w zakresie pierwszego z zawartych we wniosku problemów (druga kwestia została objęta odrębnym postanowieniem), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, przy czym kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Dalsza część cytowanego przepisu stanowi, iż obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Taki zapis nie wprowadza jednak kolejnej kategorii czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jedynie precyzuje sposób określenia podstawy opodatkowania. Wskazana w przepisie kwota dotacji lub subwencji podwyższa podstawę opodatkowania jedynie wtedy, gdy jest związana z wykonywaniem konkretnych czynności podlegających opodatkowaniu. Samo przekazanie lub otrzymanie dotacji, subwencji lub darowizny na jakikolwiek cel opodatkowaniu nie podlega.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

W świetle cytowanych wyżej przepisów należy uznać, że wykonanie opisanych w przedmiotowym wniosku zadań publicznych na zlecenie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej stanowi świadczenie usług na rzecz tego podmiotu. Nie ma również również wątpliwości, że jest to czynność odpłatna - za jej wykonanie Spółka otrzymuje wynagrodzenie w formie dotacji, a związek pomiędzy wynagrodzeniem a świadczeniem usług ma charakter bezpośredni.

Miejsce świadczenia usług określają przepisy art. 27 - 28 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy rozdziału 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), przy czym w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy. Zgodnie z powołany przepisem w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Wprawdzie we wniosku nie podano tego wyraźnie, niewątpliwie jednak emisja wyprodukowanych audycji nastąpi na terytorium Polski. W związku z powyższym usługi, o których mowa we wniosku, należy uznać za świadczone na terytorium kraju.


Reasumując, czynności opisane w przedmiotowym wniosku stanowią świadczenie usług na terytorium Polski. Zarazem dotacje, otrzymane od Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w związku z wykonywaniem tych czynności, podwyższają podstawę opodatkowania z tytułu świadczenia tych usług. Tym samym przedstawione we wniosku stanowisko Spółki należy uznać za nieprawidłowe, w związku z czym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj