Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-722/12-2/AK
z 16 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-722/12-2/AK
Data
2012.10.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dochód
nieodpłatne nabycie
spółka osobowa
umorzenie udziałów


Istota interpretacji
Czy w związku z nieodpłatnym nabyciem przez polską spółkę z o. o. udziałów należących do pozostałych udziałowców celem ich umorzenia, po stronie Wnioskodawczyni, jako udziałowca pozostającego w polskiej spółce z o.o., powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT?



Wniosek ORD-IN 357 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 03.08.2012 r. (data wpływu 10.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów bez wynagrodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów bez wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem PIT od całości swoich dochodów (przychodów). Wnioskodawczyni będzie jednym z udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej siedzibę na terytorium Polski i podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej jako: „polska spółka z o.o.).

W przyszłości planowane jest przeprowadzenie transakcji nabycia przez polską spółkę z o.o. własnych udziałów posiadanych przez udziałowców, innych niż Wnioskodawczyni (dalej jako: „pozostałych udziałowców”), w celu ich umorzenia. Umorzenie będzie miało charakter umorzenia dobrowolnego, przeprowadzone zostanie na podstawie art. 199 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000, Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej jako: „,KSH”) i za zgodą pozostałych udziałowców zostanie dokonane nieodpłatnie, tj. bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz pozostałych udziałowców.

Po przeprowadzeniu transakcji nieodpłatnego umorzenia udziałów w polskiej spółce z o.o., jedynym udziałowcem polskiej spółki z o. o. będzie Wnioskodawczyni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z nieodpłatnym nabyciem przez polską spółkę z o. o. udziałów należących do pozostałych udziałowców celem ich umorzenia, po stronie Wnioskodawczyni, jako udziałowca pozostającego w polskiej spółce z o.o., powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z nieodpłatnym nabyciem przez polską spółkę z o. o. własnych udziałów należących do pozostałych udziałowców celem ich umorzenia, po stronie Wnioskodawczyni jako udziałowca pozostającego w polskiej spółce z o.o., nie powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT. Transakcja nieodpłatnego umorzenia udziałów w polskiej spółce z o.o., dla Wnioskodawczyni, jako udziałowca pozostającego w tej spółce, będzie zatem neutralna na gruncie podatku PIT.

Uzasadnienie

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Tryb umarzania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością został uregulowany w art. 199 KSH.

Umorzenie może być przeprowadzone:

  • za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę - tzw. umorzenie dobrowolne;
  • bez zgody wspólnika - tzw. umorzenie przymusowe;
  • w razie ziszczenia się określonego zdarzenia - tzw. umorzenie automatyczne.

Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników (udziałowców) udziałów. Za zgodą wspólnika umorzenie udziałów może nastąpić bez wynagrodzenia. W takim przypadku następuje nieodpłatne nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia, innymi słowy umorzenie dobrowolne bez wypłaty wynagrodzenia.

Przechodząc natomiast do regulacji podatkowych zawartych w przepisach ustawy o podatku PIT, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej jak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6,9 10, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało określone w art. 24 ust. 5 ustawy o PIT. Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie otrzymany, w tym dochód z umorzenia udziałów, stanowiący nadwyżkę przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT (zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 w związku z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT).

Mając na uwadze powyższe przepisy, należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem PIT podlega dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych, o ile dochód ten (przychód) został faktycznie otrzymany, tj. stanowi rzeczywiste przysporzenie majątkowe dla podatnika. Bez zaistnienia faktycznego (rzeczywistego) dochodu (przychodu, przysporzenia majątkowego) po stronie udziałowca nie można więc mówić o dochodzie z udziału w zyskach osób prawnych. Umorzenie udziałów innych udziałowców, nie powoduje powstania po stronie udziałowców pozostających w spółce jakiegokolwiek faktycznego dochodu (przychodu), rzeczywistego przysporzenia majątkowego.

Zatem, po stronie udziałowców, którzy pozostają w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie powstaje dochód do opodatkowania podatkiem PIT z tytułu umorzenia udziałów innych udziałowców w tym celu nabytych przez spółkę - zarówno w przypadku, gdy umorzenie tych udziałów jest dokonane w ciężar kapitału zakładowego, jak i bez obniżania kapitału zakładowego.

Odnosząc powyższe przepisy do analizowanego w niniejszym wniosku zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, iż w wyniku nieodpłatnego umorzenia udziałów posiadanych przez pozostałych udziałowców w polskiej sp. z o.o. nie dojdzie do powstania faktycznego dochodu po stronie Wnioskodawczyni, jako udziałowca pozostającego w tej spółce.

Dochód taki może powstać dopiero w momencie otrzymania dywidendy przez Wnioskodawczynię albo w związku ze sprzedażą posiadanych przez nią udziałów w polskiej spółce z o.o. Do powstania dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie dojdzie natomiast w momencie umorzenia udziałów należących do pozostałych udziałowców polskiej spółki z o.o.

Zatem, w stosunku do Wnioskodawczyni udziałowca pozostającego w polskiej spółce z o.o., którego udziały nie są umarzane, umorzenie udziałów posiadanych przez pozostałych udziałowców, będzie czynnością neutralną podatkowo.

Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe zajmując jednolite stanowisko w wydawanych interpretacjach przepisów podatkowych dotyczących analizowanego w niniejszym wniosku zagadnienia, między innymi, w interpretacji:

  • wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 18.06.2012 r., sygn. IPTPB2/415-193/12-4/MP,
  • wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 28.03.2012r., sygn. IPTPB2/415-30/12-2/KR;
  • wydanej za pośrednictwem Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18.07.2011 r. sygn. IPPB2/415-433/11-2/AK, wydanej za pośrednictwem Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29.04.2011 r., sygn. IPPB2/415-98/11-6/MK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji organów podatkowych wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczyły konkretnych indywidualnych spraw, podatnika w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj