Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US36/2BV/443/2005/203/TCH
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US36/2BV/443/2005/203/TCH
Data
2005.06.01



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
prawa autorskie
twórczość artystyczna
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Dotyczy obowiązku rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 1.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim wniosek dotyczył obowiązku rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanawia uznać Pana stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.


Uzasadnienie

W przedmiotowym wniosku podał Pan, że jest autorem prowadzącym w ramach wolnego zawodu literacką działalność twórczą. Działalność ta w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowana jest w grupowaniu PKWiU 92.31.2 "Usługi w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej". W ramach podpisywanych z wydawnictwami umów udziela Pan licencji na wydawanie napisanych książek. Pana przychody w okresie od 1 maja 2004 r. do końca tego roku przekroczyły próg, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 10.000 EURO.

W związku z zaistnieniem stanu faktycznego opisanego w przedmiotowym wniosku zgłosił Pan następujące pytania:

  1. Czy wykonywana przez Pana literacka działalność twórcza korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?
  2. Czy wobec zwolnienia od podatku ma Pan obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym jako podatnik podatku od towarów i usług?
  3. Czy ma Pan obowiązek prowadzenia ewidencji podatku VAT?
  4. Czy ma Pan obowiązek wystawiania faktur w związku z otrzymanymi należnościami, a w przypadku otrzymywania honorarium bez faktury - wystawiania wewnętrznych faktur VAT?

We wniosku przedstawił Pan własne stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Pana działalność jest zwolniona od podatku VAT, a tym samym nie ma Pan obowiązku rejestracji jako podatnik tego podatku, prowadzenia ewidencji VAT i wystawiania faktur.


Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w zakresie drugiej z zawartych we wniosku kwestii (pozostałe problemy zostały rozpatrzone odrębnie), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podmioty, o których mowa w art. 15 ustawy (tj. podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą), są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy (tj. czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem art. 96 ust. 3 ustawy. Natomiast zgodnie z ostatnim z wyżej wymienionych przepisów podmioty wymienione w art. 15 ustawy, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 ustawy, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Z przepisu tego wynika zatem, że podmioty wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy nie mają obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, tj. rejestracji jako podatnicy podatku od towarów i usług (chociaż mają prawo dokonać rejestracji jako "podatnicy VAT zwolnieni", stosownie do art. 96 ust. 3 i 4 ustawy). Natomiast podmioty nie posiadające statusu podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, nie mają prawa (a tym bardziej obowiązku) złożenia zgłoszenia rejestracyjnego.

Tutejszy organ, odpowiadając na Pana wniosek w zakresie pierwszego zawartych we wniosku pytań, stwierdził odrębnych postanowieniach, że:

  1. do dnia 31.05.2005 r. wykonywane przez Pana czynności korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy,
  2. od dnia 1.06.2005 r. wykonywane przez Pana czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ wykonując te czynności nie posiada Pan statusu podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy.

Tym samym nie ma Pan obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym rejestracji jako podatnik VAT.


Przedstawione powyżej stanowisko tutejszego organu zgodne jest z Pana stanowiskiem wyrażonym w przedmiotowym wniosku. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj