Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP/443/129/05
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/129/05
Data
2005.02.24



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
naprawa
reklamacje


Pytanie podatnika
Czy wywóz do Niemiec uszkodzonych lub wadliwych produktów firmy, której się jest oficjalnym przedstawicielem na Polskę, w celu ich naprawy ewentualnie wymiany na niewadliwy, a następnie przywóz tych towarów do Polski stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 31.08.2004 r., uzupełniony 18.11.2004 r., informuje:

Wywóz towarów należących do Spółki lub do klientów Spółki do serwisu w Niemczech w celu ich naprawy nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy, jak i wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka sprzedaje urządzenia z dziedziny automatyki przemysłowej. Gwarantem w rozumieniu art. 577 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) sprzedawanych towarów jest ME. Jako generalny przedstawiciel ME na terenie Polski Spółka pośredniczy w przesyłaniu do serwisu w Niemczech uszkodzonych lub wadliwych produktów ME. Spółka ma wątpliwość, czy:
1) wywóz należących do Spółki lub do klientów Spółki towarów do serwisu w Niemczech w celu ich naprawy, a następnie przywóz tych towarów do Polski po naprawie stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę i wewnątrzwspólnotowe nabycie w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Naprawa wykonywana jest w ramach gwarancji nieodpłatnie bądź jest to naprawa pogwarancyjna odpłatna. Zdaniem Spółki nie są to czynności wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Kwestia odpłatności za usługę lub też jej brak przy ważnej gwarancji oraz związanych z tym obowiązków w podatku od towarów i usług pozostaje poza treścią zapytania;
2) wywóz należących do Spółki towarów do serwisu w Niemczech w celu ich naprawy, na skutek którego dochodzi jednak do wymiany danego towaru i następnie przywóz do Polski już wymienionego towaru stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę i wewnątrzwspólnotowe nabycie w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka stwierdza, że w przypadku wymiany pogwarancyjnej (odpłatnej) dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy. W sytuacji, gdy wymiana następuje w wykonaniu reklamacji gwarancyjnej (nieodpłatnej) dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy, zaś przy przywozie wewnątrzwspólnotowe nabycie jest z zerową podstawą. Zerowa podstawa wynika z faktu, że brak jest jakiejkolwiek odpłatności.

Stanowisko przedstawione w pkt 1 pisma jest prawidłowe.
Definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy zawarto w art. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wywóz towarów należących do Spółki do serwisu w Niemczech w celu naprawy nie jest dostawą w rozumieniu art. 13 ust 1 ustawy, gdyż nie dochodzi do wywozu towarów z terytorium kraju w wykonaniu dostawy, o której mowa w art. 7 (przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel).

Wywóz ten nie jest też dostawą wewnątrzwspólnotową w rozumieniu art. 13 ust. 3 ustawy. (Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego). Zgodnie z art. 13 ust. 4 pkt 6 ustawy nie uznaje się wywozu, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy, jako dostawy wewnątrzwspólnotowej, jeżeli na towarach mają zostać wykonane usługi na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, na rzecz tego podatnika, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium kraju.

Przywóz towarów uprzednio wywiezionych przez Spółkę w celu ich naprawy, a należących do Spółki nie stanowi czynności nabycia wewnątrzwspólnotowego, o którym mowa w art. 9 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy.

W stosunku do towarów wysyłanych do Niemiec w celu ich naprawy (gwarancyjnej lub pogwarancyjnej), a należących do klientów Spółki, nie dochodzi do dostawy lub nabycia wewnątrzwspólnotowego, gdyż Spółka dokonuje tych czynności na rzecz i w imieniu klienta (właścicielem tych towarów jest klient, a Spółka nie występuje w roli gwaranta).

Stanowisko przedstawione w pkt 2 jest nieprawidłowe.
W pkt 2 opisano dwie sytuacje. W sytuacji pierwszej w ramach gwarancji Spółka wywozi do Niemiec towar w celu naprawy. Towar ten z przyczyn obiektywnych nie może być naprawiony i gwarant przysyła nieodpłatnie towar. Jak wcześniej wspomniano wewnątrzwspólnotową dostawą jest wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Wywóz urządzenia z kraju w okresie gwarancji w celu naprawy nie można utożsamiać z wywozem towaru z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy pomimo, że towar ten ze względu na niemożność naprawy nie zostaje odesłany do kraju. Jednocześnie przywóz wymienionego urządzenia nie będzie stanowić nabycia węwnątrzwspólnotowego ze względu na postanowienia art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy, który określa, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 i 2, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju nie stanowiła u podatnika, o którym mowa w art. 15, albo nie stanowiłaby u podatnika podatku od wartości dodanej dostawy towarów, o której mowa w art. 7, lub stanowiła albo stanowiłaby taką dostawę towarów, ale dokonywaną przez podatnika, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, albo podatnika podatku od wartości dodanej, do którego miałyby zastosowanie podobne zwolnienia, z wyjątkiem, gdy przedmiotem dostawy są nowe środki transportu. Wymiana przez gwaranta w okresie gwarancji urządzenia (ze względu na jego wadliwość) na nowe nie będzie stanowiła u niego (podatnika podatku od wartości dodanej) dostawy, o której mowa w art. 7 ustawy. Reasumując w przypadku opisanym w niniejszym akapicie nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W sytuacji, gdy wymiana urządzenia wadliwego na nowe następuje po okresie gwarancji dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj