Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB II/423/3/05
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB II/423/3/05
Data
2005.09.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy otrzymana przez spółkę zaliczka na poczet przyszłej długoterminowej usługi najmu, przy zapisie w umowie płatności czynszu miesięcznie do 10-go każdego miesiąca, może zostać zaliczona do przychodów poszczególnych okresów podatkowych przez okres trwania umowy?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie przepisów:

  • art. 216, art. 217 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 12 ust. 3c, art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
    uznaje za prawidłowe stanowisko "S..." Sp. z o.o. z siedzibą w Ł... , przedstawione w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r., znak KF-2/1056/2005 w zakresie pytania 1 t,j. czy otrzymana przez Spółkę zaliczka na poczet przyszłej długoterminowej usługi najmu, przy zapisie w umowie płatności czynszu miesięcznie do 10-go dnia każdego miesiąca, może zostać zaliczona do przychodów poszczególnych okresów podatkowych przez okres trwania umowy.

"S..." Sp. z o.o. w dniu 31 sierpnia 2005r. złożyła do tut. Organu podatkowego, w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, pismo Nr KF-2/1056/2005 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność spedycyjną i magazynową. Na terenach dzierżawionych zamierza wybudować magazyn spedycyjny, w którym następnie na podstawie długoletniej umowy najmu, wynajmie innej firmie powierzchnie magazynowe i biurowe. Czynsz miesięczny będzie płatny do 10-go dnia miesiąca za który przysługuje. Z uwagi na znaczne wydatki związane z budową magazynu "S..." Sp. z o.o. po wybudowaniu magazynu otrzyma zaliczkę za cały okres najmu. Umowa najmu przewiduje zwrot czynszu w przypadku wypowiedzenia umowy przez którąś ze stron.W ocenie Spółki, jeżeli zgodnie z umową czynsz ma być płatny comiesięcznie z góry do 10-go dnia danego miesiąca, to przychód będzie każdorazowo powstawał 10-go dnia każdego kolejnego miesiąca - zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast w momencie otrzymania zaliczki nie powstanie przychód podatkowy -zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 cyt. ustawy, ponieważ usługa najmu nie jest jeszcze świadczona. Przychód wystąpi dopiero po przekazaniu przedmiotu najmu.

Odpowiadając na pytanie Spółki w zakresie zaliczenia do przychodów poszczególnych okresów podatkowych otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej długoterminowej usługi najmu - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie przepisu art. art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej informuje, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest zgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawodawca w art. 12 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określił, że za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą lub działami specjalnymi produkcji rolnej uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  • wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub,
  • wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  • otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Od tej zasady ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wyjątki. Za przychody z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się, w myśl art. 12 ust. 3c ustawy jw., przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

W sytuacji zatem pobierania opłat za usługi najmu o charakterze ciągłym, wykonywane w dłuższym okresie, decydujące znaczenie dla określenia momentu powstania przychodu mają postanowienia umowy najmu. W przypadku Spółki przychód powstanie w dacie płatności miesięcznego czynszu, tj. do 10-go dnia za który przysługuje.

W przypadku, gdy umowa najmu przewiduje obowiązek zapłaty zaliczek na poczet usługi, która będzie wykonywana w okresie późniejszym a pozostałe postanowienia umowy określają terminy płatności czynszu, do zaliczki będzie miał zastosowanie przepis art. 12 ust. 4 pkt 1cyt. ustawy podatkowej. Stanowi on, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Brzmienie tego przepisu wskazuje, iż pobrana wpłata na poczet określonej usługi staje się przychodem dopiero z chwilą wykonania tej usługi. Tak więc do dnia, w którym nastąpi przekazanie przedmiotu najmu i rozpocznie się świadczenie usługi najmu otrzymana zaliczka nie będzie stanowiła przychodu podatkowego, stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla Podatnika. Jeżeli jednak Podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja była niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj