Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/73/2/2005/IW
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/73/2/2005/IW
Data
2005.10.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
przedszkole
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy przyjmując od rodziców wpłaty ( czyli od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej) Przedszkole musi ewidencjonować ten obrót za pomocą kasy rejestrującej?


W dniu 12.07.2005r. Przedszkole Publiczne wystąpiło do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedszkole jest jednostką budżetową. Pobiera od rodziców opłatę stałą ( tzw. czesne), która jest dochodem budżetowym i zostaje odprowadzona do Urzędu Gminy w pełnej wysokości. Natomiast opłata za wyżywienie jest wpłacana na rachunek dochodów własnych. Wpłata za wyżywienie jest pobierana z góry i pomniejszana o odpisy z tytułu nieobecności dziecka w przedszkolu na ubiegły miesiąc ( np. opłata z góry za maj 2005r. a odpisy za kwiecień 2005r).
Działalność dotycząca wyżywienia dzieci w przedszkolu wg GUS posiada klasyfikację PKWiU 80.10.00.00- usługi w zakresie edukacji- usługi przedszkoli.
Pytanie Wnioskodawcy:
Czy przyjmując od rodziców wpłaty ( czyli od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej) Przedszkole musi ewidencjonować ten obrót za pomocą kasy rejestrującej...

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Wnioskodawcy przedszkole nie ma obowiązku ewidencjonowania przedmiotowego obrotu za pomocą kasy rejestrującej.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. nr 273, poz. 2706 ze zm.) określa zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zgodnie z § 2 pkt 3 cyt. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.Pod poz. 30 cyt. załącznika wymienione zostały usługi w zakresie edukacji . Natomiast pod poz. 50 cyt. załącznika wymienione zostały usługi stołówek w placówkach wymienionych w art. 43 ust. 9 ustawy, prowadzonych przez te placówki, udostępnianych wyłącznie dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu.
W art. 43 ust. 9 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług wymienione zostały placówki oświatowe takie jak: szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.
Mając powyższe na uwadze Przedszkole do dnia 31.12.2005r. nie ma obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej w zakresie wpłat przyjmowanych od rodziców za opłatę stałą (tzw. czesne) oraz żywienie dzieci w przedszkolu.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej –do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj