Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/406/45/05
z 12 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/406/45/05
Data
2005.09.12



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja
paliwo
samochód
zakup


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów Renault KANGOO, dla których nie posiada świadectwa homologacji? Jednocześnie czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do tych samochodów?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 86 ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 21 sierpnia 2005r. , art. 86 ust. 3 i art. 88 ust. 1 pkt 3 w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia uznać za prawidłowe stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 14 lipca 2005r. z uzupełnieniem z 23 sierpnia 2005r. w zakresie przysługiwania pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów ciężarowych RENAULT KANGOO, oraz przy nabyciu paliwa do tych samochodów.


Wnioskiem złożonym 14 lipca 2005r. z uzupełnieniem z 23 sierpnia 2005r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w czerwcu 2005r. zakupił Pan dwa używane samochody ciężarowe RENAULT KANGOO, które będą używane w działalności handlowo-produkcyjnej (opodatkowanej podatkiem od towarów i usług). Samochody te były sprowadzone z Niemiec przez Spółkę, od której dokonał Pan zakupu. Dla nabytych samochodów nie posiada Pan świadectw homologacji.Na podstawie zaświadczeń wydanych przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów i dowodów rejestracyjnych dopuszczalna ładowność samochodów wynosi 500 kg i 550 kg a liczba siedzeń - 2.Wystąpił Pan również z wnioskiem o przeprowadzenie weryfikacji danych fabrycznych zakupionych samochodów do RENAULT POLSKA Sp. z o. o. w Warszawie. W/w firma 30 kwietnia 2005r. wydała zaświadczenia na obydwa samochody, że są samochodami ciężarowymi i posiadają fabryczną ładowność 625 kg i 2 miejsca. Po rozmowie telefonicznej przeprowadzonej z RENAULT POLSKA uzyskał Pan odpowiedź, że są to cechy identyfikacyjne ogólne nadane przez producenta.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego formułuje Pan zapytanie, czy prawidłowo dokonał odliczenia w całości podatku VAT od zakupionych samochodów oraz czy po 22 sierpnia 2005r. będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do tych samochodów.
Uważa Pan, iż dokonany w czerwcu 2005r. zakup samochodów daje prawo do odliczenia w całości podatku VAT naliczonego, gdyż dopuszczalna ładowność wynikająca z opisanych wyżej dokumentów jest wyższa od ładowności wyliczonej według wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług ( 357 kg + 2 x 68 kg = 493 kg). Brak odpisu świadectwa homologacji nie może skutkować, że są to samochody osobowe. Istotne jest bowiem, aby dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem według ustawy. Posiadane zaświadczenia i dowody rejestracyjne są dokumentami potwierdzającymi, że są to samochody ciężarowe.Uważa Pan również, iż po 22 sierpnia 2005r., przy zakupie paliwa do w/w samochodów, będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Stanowisko swoje uzasadnia Pan tym, iż samochody mają jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunku trwałą przegrodą, a część przeznaczona do przewozu ładunków mierzona po podłodze przekracza 50 % długości pojazdów, co potwierdzą najbliższe badania.


Niniejszym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


Zgodnie z obowiązującym do 21 sierpnia 2005r. brzmieniem art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku nabycia samochodów oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:DŁ= 357 kg + n x 68 kggdzie: DŁ- oznacza dopuszczalną ładowność, n- oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy-kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.
Art. 86 ust 5 powołanej ustawy stanowi natomiast, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji (o której mowa w zdaniu pierwszym) nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.
Z cytowanego przepisu art. 86 ust. 5 nie wynika, aby sam brak u podatnika świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem pojazdu za osobowy . Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego dowodzi, tj. że ładowność samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.
Należy wskazać, że świadectwa homologacji przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot, dla którego zostały wydane (producenta, importera). W sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw członkowskich Unii Europejskiej należy wyjaśnić, że europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które to świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.


Reasumując, jeżeli podatnik nie jest w posiadaniu świadectwa homologacji, a wiadomym jest, że na dany pojazd zostało wydane takie świadectwo, jednocześnie z innych, będących w posiadaniu podatnika dokumentów dotyczących tych samochodów wynika bezspornie, iż obliczona ładowność, zgodnie z w/w wzorem, wskazuje że jest to samochód ciężarowy, podatnikowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia kwot podatku naliczonego zawartego w cenie nabycia tych samochodów.Uwzględniając dane techniczne nabytych pojazdów stwierdzić należy, że ich ładowność jest większa niż określona według wzoru z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 21 sierpnia 2005r.
Mając powyższe na uwadze, ma Pan prawo do odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup tych samochodów na zasadach ogólnych, tj. w pełnej wysokości, pod warunkiem że nabycie przedmiotowych pojazdów jest związana ze sprzedażą opodatkowaną.


Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) wprowadziła szereg zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 oraz z 2005r. Nr 14, poz. 113). Zmiany dotyczące odliczeń podatku przy nabyciu samochodów oraz przy nabyciu paliw weszły w życie z dniem 22 sierpnia 2005r.


Zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt 3 znowelizowanej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, tj. o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 4 ustawy, przepis ust. 3 nie dotyczy:
1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;
6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.


Z brzmienia powołanych przepisów wynika, że począwszy od 22 sierpnia 2005r. prawo do odliczenia podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy.


Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że przedmiotowe samochody stanowią pojazdy, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 znowelizowanej ustawy, zatem odliczenie podatku naliczonego przy zakupie do nich paliwa przysługiwałoby na ogólnych zasadach.Należy jednak zauważyć, iż spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4, zgodnie z art. 86 ust. 5 znowelizowanej ustawy, stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań .

Dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy.
Jeżeli natomiast przed terminem badania technicznego lub przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r., pojazd jest przedmiotem dostawy, badanie takie powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.Trzeba jednak też pamiętać, że wydłużony termin do przeprowadzenia określonych badań jest prawem podatnika. Jeżeli podatnik ma jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy posiadany przez niego pojazd spełnia określone w ustawie wymagania, może on dokonać stosownych badań wcześniej. Jeżeli bowiem zaświadczenie nie potwierdzi spełnienia tych wymagań, podatnik nie miał prawa dokonywać odliczenia podatku.


Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Informacja traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj