Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/222-138/2005/MK
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/222-138/2005/MK
Data
2005.08.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
biegły sądowy


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności wykonywane jako biegły na zlecenie sądów, prokuratur czy jednostek Komendy Stołecznej Policji


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 30.05.2005r., (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 06.06.2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 20.06.2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych jako biegły na zlecenie sądów, prokuratur czy jednostek Komendy Stołecznej Policji, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona jest biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Warszawie z zakresu kryminalistycznych badań dokumentów. Jednocześnie pracuje Pan jako policjant, ekspert z zakresu kryminalistycznych badań dokumentów, w stopniu komisarza w Komendzie Stołecznej Policji. Funkcję biegłego sądowego wnioskodawca wykonuje na podstawie zleconych przez odpowiednie organa zleceń, postanowień o powołaniu biegłego. Zdaniem Strony czynności biegłego sądowego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z art. 15 ust. 2 w/w ustawy wynika natomiast, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Stosownie zaś do art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się również wyszczególnione w pkt 6 przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników. (,,,)

W świetle powyższych przepisów przychody uzyskiwane przez Stronę, jako zlecone przez organ władzy państwowej, samorządowej, sąd lub prokuraturę mieszczą się w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem należy rozpatrzyć czy pozostałe warunki wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zostały spełnione, aby usługi świadczone przez Stronę nie były uznane za samodzielnie wykonywaną działalność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Z analizy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dn. 30.05.2005r. wynika, że Strona wykonując zlecenie na rzecz zlecającego spełnia jedynie 2 warunki określone w przepisie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. przesłanki dotyczące związania ze zlecającym co do warunków wykonania czynności oraz co do wynagrodzenia, nie jest natomiast spełniona trzecia przesłanka dotycząca odpowiedzialności zlecającego (w tym przypadku Sądu, Prokuratury lub jednostek Komendy Stołecznej Policji).

Zatem, w ocenie tut. organu podatkowego, nie są spełnione łącznie trzy wymogi wskazane w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z czym czynności biegłego sądowego wykonywane przez Stronę będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne, czynności wykonywane z racji pełnienia funkcji biegłego sądowego, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z czym stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 30.05.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj