Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-122/05/DC
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-122/05/DC
Data
2005.10.21



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
fakturowanie
rachunki
remanent likwidacyjny
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
• Czy prowadząc działalność gospodarczą w okresie zwolnienia w podatku od towarów i usług Podatnik winien wystawiać faktury ze stawką VAT- zwolnione czy rachunki bez wyszczególnionej kwoty podatku? • Czy w przypadku rozwiązania spółki w okresie trwania zwolnienia Podatnik będzie zobowiązany do sporządzenia spisu z natury na dzień rozwiązania, ustalenia jego wartości i kwoty podatku należnego, czy będzie zobowiązany zawiadomić o dokonanym spisie z natury, ustalonej wartości i kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego oraz czy Podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek należny wynikły z remanentu likwidacyjnego za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu spisu likwidacyjnego, składać z tego tytułu deklarację VAT -7 i wpłacać ustaloną z tego tytułu kwotę podatku VAT do Urzędu Skarbowego?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację firmie x co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione, we wniosku z dnia 30.09.2005 r., o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Spółka prowadzi działalność gospodarczą i od 20.12.2000r. do dnia 25.09.2005r. była zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 26.09.2005r. Podatnik złożył w tutejszym urzędzie formularz aktualizacyjny VAT-R z informacją, że z dniem 26.09.2005r. wybiera zwolnienie od podatku VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Podatnika, prowadząc sprzedaż w okresie zwolnienia od podatku VAT winna być ona udokumentowana rachunkami bez wyszczególnionej kwoty podatku. W przypadku rozwiązania spółki w okresie trwania zwolnienia spółka nie jest zobowiązana sporządzać spis z natury towarów na dzień rozwiązania oraz ustalać jego wartość i kwotę podatku należnego, nie jest również zobowiązana do zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o powyższej czynności. Ponadto nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku należnego wynikłego z remanentu likwidacyjnego za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, składać z tego tytułu deklarację VAT-7 i wpłacać ustaloną kwotę podatku do urzędu skarbowego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:• Art. 14, art. 113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, • § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”. Jeżeli zatem, Podatnik jest podatnikiem zwolnionym w podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie wystawia faktur VAT. W takim przypadku dokumentowanie wykonywanych czynności odbywa się zgodnie z przepisami art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) poprzez wystawienie rachunku.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej mniemającej osobowości prawnej. Przepisu powyższego nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego na mocy art. 113 ust. 1 ustawy, tj. ze względu na obrót uzyskany w poprzednim roku podatkowym. W przypadku rozwiązania spółki cywilnej w okresie trwania zwolnienia (art. 113 ust. 1) Podatnik nie będzie zobowiązany do sporządzenia spisu z natury, o którym jest mowa w art. 14 ust. 5 cytowanej ustawy - dla potrzeb podatku od towarów i usług - ustalenia jego wartości i kwoty podatku należnego oraz zawiadomieniu o powyższych czynnościach naczelnika urzędu skarbowego. W momencie likwidacji działalności gospodarczej Podatnika zwolnionego na mocy art. 113 ust.1 – zwrot uprzednio odliczonego podatku naliczonego nie będzie konieczny. Podatnik nie będzie z powyższego tytułu składał deklaracji VAT -7 i wpłacał ustaloną kwotę podatku od towarów i usług do urzędu skarbowego.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj