Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/215-134 /05/AO
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/215-134 /05/AO
Data
2005.08.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
miejsce świadczenia usług
pośrednictwo
sprzedaż produktów
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług prowizji za wykonanie usługi polegającej na pośrednictwie w sprzedaży produktów brytyjskiego kontrahenta.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity w Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 20.05.2005r., (data wpływu do tut. organu 30.05.2005r., uzupełnione w dniu 29.06.2005r. ) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług prowizji za wykonanie usługi polegającej na pośrednictwie w sprzedaży produktów brytyjskiego kontrahenta, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów: postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę polegającą na pośrednictwie w sprzedaży produktów brytyjskiej firmy. Produkty te są nabywane przez polskie podmioty gospodarcze bezpośrednio u brytyjskiego kontrahenta. Umowa przewiduje wynagrodzenie płatne w formie prowizji przez podmiot gospodarczy zarejestrowany i działający w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Strony świadczona usługa jest opodatkowana w kraju nabywcy tej usługi .

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Natomiast z art. 27 ust. 1 w/w ustawy wynika, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce , gdzie świadczący usługę posiada siedzibę , a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności , z którego świadczy usługi – miejsce , gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności ; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania , z zastrzeżeniem ust. 2 – 6 i art. 28 .

Od ogólnej zasady określającej miejsce świadczenia usług jako miejsce prowadzenia działalności istnieje szereg wyjątków zawartych w przepisach art. 27 ust. 2-6 i art. 28 ww. ustawy, gdzie w zależności od rodzaju usługi mogą podlegać opodatkowaniu w kraju, w którym faktycznie są wykonywane, w kraju siedziby usługobiorcy lub w kraju, w którym następuje faktyczne ich wykorzystanie oraz w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o podatku od towarów i usług.

Między innymi z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) wynikało, iż w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 2. Zgodnie z ust.2 w/w paragrafu w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenia usługa ( tj. miejsce dostawy towarów) – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zatem z powyższego przepisu wynikało, że gdy nabywcą usług pośrednictwa wiązanych z dostawą towarów jest podatnik „unijny”, który poda pośrednikowi swój numer, pod którym jest zidentyfikowany w innym kraju członkowskim Wspólnoty, zastosowanie znajdzie zasada określona w § 4 ust. 2 w/w rozporządzenia Ministra Finansów i w takim przypadku, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer identyfikacyjny, a zatem uznaje się, że usługa została wykonana poza terytorium kraju.

Zgodnie z opisanym przez Stronę stanem faktycznym brytyjski kontrahent jest zarejestrowany w Wielkiej Brytanii. Jednakże jednoznacznie nie wynika z tego, iż jest on zidentyfikowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego. Zatem w ocenie tut. organu podatkowego przedstawiona przez Stronę czynność będzie opodatkowana w kraju nabywcy po spełnieniu warunków określonych w § 4 ust. 2 w/w rozporządzenia. W przeciwnym wypadku zgodnie z § 4 ust. 1 powołanego rozporządzenia miejscem świadczenia tych usług było miejsce dostawy towarów.

Ponadto tut. organ informuje, iż na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 20.05.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj