Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-61/05/CIP/01
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-61/05/CIP/01
Data
2004.12.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa
podatek od towarów i usług
przekazanie na cele działalności gospodarczej
teren


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem:
- czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ma prawo przekazać produkowany przez siebie podnośnik hydrauliczny z magazynu wyrobów gotowych na rzecz własnej działalności gospodarczej, przyjmując go do ewidencji środków trwałych;
- czy należy wystawić fakturę wewnętrzną VAT i czy podatek należny wyliczyć od wartości kosztu wytworzenia, czy też od wartości rynkowej podnośnika.


Stan faktyczny:

Podatnik jest producentem podnośników hydraulicznych, które przeznaczone są na sprzedaż, zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny.

W celu zwiększenia zakresu świadczonych przez siebie usług motoryzacyjnych, Podatnik dokonał zakupu urządzeń do demontażu, montażu, wulkanizacji i wyważania kół w samochodach różnych marek. Jednym z elementów wchodzących w skład linii montażowej jest podnośnik hydrauliczny, który Podatnik chciałby przekazać z magazynu wyrobów gotowych na rzecz własnej działalności gospodarczej, przyjmując go do ewidencji środków trwałych.

Podatnik powołał biegłego w zakresie wyceny środków trwałych do ustalenia ceny rynkowej produkowanego przez siebie podnośnika. Koszt produkcji podnośnika został wyliczony zgodnie z zasadami rachunkowości. Materiały zakupione na podstawie faktur VAT użyte do produkcji oraz koszty usług związane z produkcją podstawową podnośnika obciążyły konto – 501 – „produkcja podstawowa”; podatek VAT naliczony został odliczony od podatku należnego za miesiąc, w którym dokonano zakupu materiałów.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Ustawodawca postanowił jednak uznać za zrównane z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne.

W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 7 ust 2 cytowanej ustawy, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

  3. - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, przedmiotowy wyrób – podnośnik hydrauliczny będzie wykorzystywany przez podatnika do świadczenia usług w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, zatem nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami, o którym mowa w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy nie miało tu bowiem miejsca.

Czynność przekazania podnośnika z magazynu wyrobów gotowych na rzecz własnej działalności gospodarczej nie jest zatem czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji nie powstaje obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej VAT, gdyż nie mamy do czynienia w tym wypadku z czynnością, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Faktury wewnętrzne wystawiane są bowiem stosownie do przepisu art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj