Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1495/04/CIP
z 20 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1495/04/CIP
Data
2004.08.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
koszty funkcjonowania
obniżenie podatku należnego
obrót
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
podstawa


Pytanie podatnika
Czy otrzymaną kwotę dotacji należy opodatkować podatkiem od towarów i usług?
Zdaniem Podatnika, dotacja otrzymana nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Stan faktyczny

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej spółka z o.o. w ramach zawartej umowy otrzymała dotację w formie pieniężnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota dotacji wpłynęła na konto Podatnika w dniu 28.05.2004r. Środki pieniężne pokryły wydatki związane z edukacją dzieci i młodzieży w zakresie gospodarki odpadami. W ramach edukacji nabyte zostały towary m.in. komputer, drukarka, skaner, aparat cyfrowy, kamera, które następnie w kwietniu 2004r. nieodpłatnie zostały przekazane do szkół biorących udział w konkursie tzn. uczestnikom konkursu o najwyższej ocenie.

Podatnik nie skorzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od zakupu ww. towarów przekazanych dla uczestników konkursu.

Ocena prawna stanu faktycznego

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług / Dz. U. nr 54, poz. 535 / od 1 maja 2004 r. obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży , pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z reguły tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Aby jednak tak było takie dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa). Natomiast stawka VAT na otrzymane dotacje, subwencje i dopłaty uzależniona jest od tego jaką stawką opodatkowany jest dany towar lub usługa.

Jeżeli taki związek bezpośrednio nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie niezdefiniowanych wprost kosztów działalności (bez wskazania konkretnej dostawy lub świadczenia usług) - nie podlega opodatkowaniu.

Istotne zatem dla określenia, czy dane dotacje są, czy też nie są opodatkowane, będą szczegółowe warunki przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Podatnik otrzymał dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pokrycie wydatków związanych z nieodpłatnym przekazaniem (darowizna) przedmiotów użytkowych do szkół biorących udział w konkursie w zakresie odpadami. Przekazanie towarów nastąpiło w miesiącu kwietniu 2004r., a więc pod działaniem ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zgodnie z którą do 30.04.2004r. było zwolnione od podatku od towarów i usług. Podatnik nie skorzystał z prawa do pomniejszenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy zakupie przedmiotowych towarów.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawa towarów została zdefiniowana w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, jako m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z ww. przepisami, które obowiązują od 1 maja 2004r., przekazanie towarów bez wynagrodzenia podlega opodatkowaniu podatkiem według właściwej stawki dla danej dostawy towarów.

Jeśli zatem Podatnik otrzymał dotacje dla pokrycia kosztów swojego funkcjonowania, zaś w porozumieniach oraz wszelkich innych dokumentach (umowach, wnioskach o dotację, harmonogramach wypłat dotacji itp.) dotyczących tych dotacji, brak jest jakiejkolwiek wzmianki o bezpośrednim wpływie otrzymywanych dotacji na ceny to takie dotacje nie będą przedmiotem opodatkowania u otrzymującego je.

Przedstawiona w piśmie dotacja nie podlega opodatkowaniu zgodnie z przepisami art. 29 ust. 1 ustawy o VAT .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj