Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-87/05/RS
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-87/05/RS
Data
2005.10.04



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek gospodarczy
budynek usługowy
budynek używany
sprzedaż budynków
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług do transakcji sprzedaży zabudowanej nieruchomości?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego spółce z ograniczoną odpowiedzialnością X, oceniając jej stanowisko odnośnie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży zabudowanej nieruchomości, przedstawione we wniosku z dnia 29.07.2005 r. (data wpływu: 29.07.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22.09.2005 r. (data wpływu: 23.09.2005 r.), o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Spółka posiada nieruchomość złożoną z działek nr 501/1 i 501/2, na których posadowiony jest budynek dawnej łaźni, wykorzystywany obecnie jako obiekt biurowy. Obiekt ten został wybudowany w latach 20-tych XIX wieku. W stosunku do przedmiotowej nieruchomości nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka nie dokonała w okresie użytkowania nakładów inwestycyjnych w nieruchomość wynoszących co najmniej 30% jej wartości, tj. nie dokonała ulepszenia w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Przedmiot interpretacji. Spółka we wspomnianym wniosku zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa odnośnie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży w/w zabudowanej nieruchomości.

Stanowisko Wnioskodawcy. Spółka przedstawiła pogląd, iż sprzedaż tej nieruchomości jest zwolniona od podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towar (w myśl art. 2 pkt 6 tejże ustawy) rozumie się także budynki i budowle lub ich części oraz grunty.

Jak wynika z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym przez wspomniane towary używane rozumie się (zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1) budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Jednakże (jak wynika z art. 43 ust. 6) zwolnienia, o którym była mowa, nie stosuje się do dostawy budynków i budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował je w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż - co do zasady - dostawa gruntu podlega opodatkowaniu według takiej samej stawki podatku VAT, jaką opodatkowana jest dostawa budynku lub budowli na nim posadowionych.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka przy nabyciu wzmiankowanej nieruchomości nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego. Od końca roku, w którym zakończono budowę budynku minęło więcej niż 5 lat, zaś w okresie użytkowania budynku Spółka nie dokonała jego ulepszenia (w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym). Dlatego też sprzedaż nieruchomości złożonej z działek nr 501/1 i 501/2, na których posadowiony jest wspomniany wyżej budynek, stanowiący towar używany w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT - z mocy wspomnianych przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 43 ust. 2 pkt 1, a także art. 29 ust. 5 tejże ustawy. Słuszne jest więc stanowisko Spółki wyrażone w zapytaniu, iż transakcja sprzedaży nieruchomości, w skład której wchodzą wymienione wyżej zabudowane działki, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj