Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-658/12-2/MPe
z 19 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-658/12-2/MPe
Data
2012.10.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
akcja
podatnik
udział
zbycie


Istota interpretacji
w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu dokonywania sprzedaży akcji, udziałów oraz ogółów praw w spółkach komandytowych



Wniosek ORD-IN 578 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.07.2012r. (data wpływu 26.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu dokonywania sprzedaży akcji, udziałów oraz ogółów praw w spółkach komandytowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu dokonywania sprzedaży akcji, udziałów oraz ogółów praw w spółkach komandytowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi podlegającą opodatkowaniu VAT działalność gospodarczą między innymi w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości oraz wynajmu nieruchomości na cele niemieszkalne (dalej spółka jest określana jako „Wnioskodawca” lub „Spółka”). Oprócz tej działalności Wnioskodawca nabywa we własnym imieniu i na własny rachunek akcje notowane na giełdzie papierów wartościowych oraz akcje spółek niepublicznych, jak również sprzedaje te akcje (nabywane na GPW lub otrzymane jako wkład niepieniężny od wspólników). Do tej pory Spółka wielokrotnie dokonała nabycia, lecz nie dokonała żadnej sprzedaży akcji spółek niepublicznych. Spółka incydentalnie nabywa również i posiada udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ogóły praw i obowiązków w spółkach komandytowych. Spółka incydentalnie sprzedaje udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ogół praw i obowiązków w spółkach komandytowych. Do tej pory sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółkach komandytowych wystąpiła dwukrotnie, natomiast sprzedaż udziałów miała miejsce kilkukrotnie. Ponadto Wnioskodawca zbywał jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz nabywał obligacje w celu uzyskania przychodu z odsetek od nich (aktualnie już nie wykonuje takich czynności), oraz uzyskiwał odsetki z lokat bankowych własnych środków pieniężnych. Wnioskodawca nie wyklucza uzyskania odsetek od lokat bankowych w przyszłości. Ponadto Spółka otrzymuje odsetki od udzielonej pożyczki, która stała się już wymagalna. Transakcje te polegają na zwykłym inwestowaniu wolnych środków pieniężnych w papiery wartościowe, takie jak akcje spółek publicznych i niepublicznych, w celu ich późniejszej odsprzedaży, co do zasady z zyskiem. Nabycie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ogółu praw i obowiązków w spółkach komandytowych następuje z zamiarem utrzymywania takich inwestycji przez dłuższy okres, bez zakreślonych horyzontów czasowych.

Obecnie wspólnik Wnioskodawcy, będący jednocześnie prezesem zarządu komplementariusza Wnioskodawcy, jest członkiem zarządu kilku spółek, w których Wnioskodawca posiada udziały. Podobne sytuacje mogą się zdarzyć w przyszłości. Nie jest i nie będzie to jednak zasadniczym celem nabywania tych udziałów.

Wnioskodawca dokonuje kilku lub kilkunastu transakcji zbycia akcji notowanych na GPW w ciągu roku. Do tej pory incydentalnie zdarzyło się, że Wnioskodawca dokonał transakcji zbycia akcji o dużej wartości, w porównaniu do wartości transakcji wykonywanych w ramach działalności polegającej na nabywaniu i sprzedaży nieruchomości oraz ich najmie. Zbycie to nastąpiło jednak poprzez ich wniesienie jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej. W przyszłości mogą się zdarzyć również incydentalne transakcje zbycia akcji o dużej wartości.

W KRS jako przedmiot działalności Wnioskodawcy jest ujawniona m.in. działalność polegająca na nabywaniu i zbywaniu papierów wartościowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z tytułu dokonywania wskazanych transakcji polegających na zbyciu akcji, udziałów, ogółów praw w spółkach komandytowych (w tym w drodze wkładu niepieniężnego) Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Z tytułu dokonania wskazanych transakcji polegających na zbyciu akcji, udziałów oraz ogółów praw w spółkach komandytowych (w tym w drodze wkładu niepieniężnego) Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle przepisów ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przepisy ustawy o VAT definiują działalność gospodarczą jako działalność obejmującą wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. O działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT będzie można mówić ponadto, gdy analizowane czynności będzie cechować profesjonalny charakter oraz przesłanka wykonywania czynności w sposób ciągły.

Kwestią zasadniczą jest ustalenie, czy obracanie przez Spółkę akcjami lub udziałami w innych spółkach jest objęte zakresem obowiązywania ustawy o VAT. Sprzedaż udziałów będzie opodatkowana VAT jedynie, gdy jest dokonywana przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy VAT, który działa w takim charakterze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 25 czerwca 2010 roku (sygn. I SA/Op 176/10) sąd orzekł, że w odniesieniu do sprzedaży udziałów w spółce dokonywanej przez podmiot, który nie trudni się działalnością polegającą na pośrednictwie finansowym, tego rodzaju czynności nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 VAT oraz art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 112/2006. Sąd stwierdził ponadto, że samo pełnienie funkcji członka zarządu, powiązane z posiadaniem udziałów i ich sprzedażą, nie czyni z wnioskodawcy podatnika tego podatku, gdyż w opisanym stanie faktycznym brak jest podstaw do stwierdzenia, by zarządzanie spółką wynikające z członkostwa w jej zarządzie miało jakikolwiek związek ze sprzedażą udziałów w tej spółce.

W świetle utrwalonego orzecznictwa TSUE m.in. sprawa Investrand BV przeciwko Staatssecretaris Van Financiën (sygn. C-435/05), Wellcome Trust Ltd v Commissioners of Customs and Excise (sygn. C-155/94), Polysar Investments Netherlands BV przeciwko Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen (sygn. C-60/90, Van Tiem przeciwko Staatssecretaris Van Financiën (sygn. C-186/89), Kretztechnik AG przeciwko Finanzamt Llinz (sygn. C-465/03) wynika, że samo nabycie i posiadanie akcji spółki nie może być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu dyrektywy VAT i przez to automatycznie przyznawać posiadaczowi status podatnika. Samo nabycie udziałów finansowych w innych przedsiębiorstwach nie stanowi wykorzystywania składników majątkowych do celów zarobkowych w sposób ciągły, ponieważ dywidendy uzyskane z tych udziałów są jedynie wynikiem ich posiadania. Ponadto, zbycie wkładów finansowych posiadanych przez Spółkę w innych przedsiębiorstwach nie stanowi w zasadzie działalności gospodarczej w rozumieniu dyrektywy VAT, a zatem nie podlega zakresowi jej stosowania.

Przytoczone orzecznictwo TSUE dopuszcza możliwość objęcia zakresem dyrektywy VAT czynności dotyczących akcji lub udziałów jedynie, jeśli odbywają się one w ramach działalności komercyjnej polegającej na obrocie papierami wartościowymi lub, nie ujmując prawom posiadacza udziału kapitałowego jako akcjonariusza lub wspólnika, jeśli dokonywane są one po to, aby uczestniczyć pośrednio czy bezpośrednio w zarządzaniu spółkami. „Zwykłe” nabycie lub sprzedaż udziałów lub akcji, tj. jeśli nie przekracza interesu zwykłego akcjonariusza lub udziałowca (zasadniczym celem nabywania lub sprzedaży nie jest zamiar bezpośredniego lub pośredniego uczestniczenia w zarządzaniu spółkami), nie podlega zakresowi stosowania dyrektywy VAT (por. wyrok w sprawie Regeringsratten Skatteverket przeciwko AB SKF, sygn. C-29/08). Takich też nabyć dokonuje i planuje dokonywać Wnioskodawca.

Szczególnie istotne konkluzje wynikają z orzeczenia w sprawie C-155/94 Wellcome Trust Ltd. Stan faktyczny tej sprawy był bardzo zbliżony do opisanego w niniejszym wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Również w nim celem transakcji, których przedmiotem były udziały i akcje była maksymalizacja inwestowanego kapitału w drodze uzyskiwanego zysku z tytułu sprzedaży papierów wartościowych. Trybunał wskazał ponadto wprawdzie, że transakcje mające za przedmiot akcje czy udziały mogą wchodzić w zakres podatku VAT, ale będzie to miało miejsce, gdy takie transakcje będą wykonywane w ramach komercyjnej działalności brokerskiej na rynku akcji lub w celu zabezpieczenia bezpośredniego lub pośredniego udziału w zarządzaniu spółkami, w których taki pakiet akcji został nabyty.

TSUE tylko w jednym z orzeczeń uznał działalność polegającą na nabywaniu i zbywaniu akcji i udziałów w działalność mieszczącą się w zakresie pojęcia działalności gospodarczej w rozumieniu VAT. Było to orzeczenie w sprawie C-8/03 Banque Bruxelles Lambert S.A. (BBL). Stan faktyczny będący podstawą tego orzeczenia był jednak taki, iż strona postępowania dokonywała zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe kapitału jak też gromadziła i zarządzała za wynagrodzeniem pobieranym od inwestorów w ich imieniu portfelem papierów wartościowych. De facto więc świadczyła odpłatnie usługi mające na celu pomnażanie kapitału udostępnionego jej przez inne podmioty.

W okolicznościach opisanych jako stan faktyczny/zdarzenie przyszłe działania Wnioskodawcy polegają wyłącznie na inwestowaniu wolnych środków pieniężnych w zbywalne papiery wartościowe, udziały w spółkach a historycznie również w jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i obligacje w celu ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem lub uzyskania przychodu z odsetek (w przypadku obligacji albo przedstawienia do wykupu w przypadku jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych). Działalność ta nie wykracza ponad zwyczajne wykonywanie uprawnień właścicielskich i nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawcę dochodzić będzie wyłącznie do transakcji we własnym imieniu i na własny rachunek Wnioskodawcy. Transakcje te nie będą również zmierzały do pomnażania obcego kapitału za umówionym wynagrodzeniem. Brak więc będzie jakiegokolwiek konsumenta tych transakcji.

W konsekwencji zatem ponieważ wykonywane czynności opisane w niniejszym wniosku nie wykraczają poza normalne inwestowanie własnych środków pieniężnych, a więc poza zwykłe wykonywanie prawa własności, nie wchodzą one w obszar działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity z 2011r. Dz. U. Nr 177 poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tą definicją, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów – stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, stosownie do treści art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych oraz inne zdarzenia, które w kontekście opisywanych zdarzeń pozostają poza sferą niniejszych rozważań.

Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu wtedy, gdy są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – na mocy ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Tak więc, nie każda czynność dokonana przez podmiot, mający status podatnika będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Zatem, za działalność rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki.

Kwestia, czy za działalność gospodarczą można uznać działalność polegającą na posiadaniu i sprzedaży akcji oraz udziałów była przedmiotem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W wyrokach w sprawach C-60/90 i C-155/94 oraz w sprawie C-80/95, TSUE podkreślał, że samo posiadanie czy też emisja udziałów i innych papierów wartościowych co do zasady nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 4 VI Dyrektywy, która pozwalałaby na uznanie posiadacza takich udziałów za podatnika. Natomiast w wyroku z dnia 29 kwietnia 2004r. w sprawie C-77/01 Empresa de Desenvolvimento Mineiro TSUE uznał, że zwykłe nabycie udziałów w innych podmiotach nie stanowi wykorzystania majątku w celu osiągnięcia dochodu w sposób ciągły, ponieważ dywidenda uzyskana z udziału jest skutkiem własności majątku i nie jest wynagrodzeniem uzyskanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu Dyrektywy. Podobnie transakcje finansowe polegające jedynie na sprzedaży udziałów i innych papierów wartościowych, np. jednostek w funduszach inwestycyjnych, nie stanowią w ogóle działalności gospodarczej.

Posiłkując się tym orzecznictwem należy stwierdzić, że co do zasady powyższe czynności nie stanowią działalności gospodarczej, a zatem podmiot dokonujący tych czynności nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem. Od tej zasady orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przewiduje pewne wyjątki, które pozwalają łączyć z faktem posiadania papierów wartościowych wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Dotyczy to sytuacji gdy:

  1. posiadacz papierów wartościowych uczestniczy w zarządzaniu spółką, której udziały posiada,
  2. sprzedaż akcji, udziałów prowadzona jest w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej,
  3. posiadanie udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

Akcja jest to instrument finansowy (papier wartościowy) reprezentujący częściowy udział jego właściciela w kapitale spółki akcyjnej. Akcjonariusz, czyli właściciel akcji, ma ustalone prawa i obowiązki. Najważniejszym prawem akcjonariusza jest prawo do udziału w zyskach spółki.

Udział w spółce posiadającej osobowość prawną jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem transakcji (prawo zbywalne), nie mieści się jednak ani w definicji towarów, ani usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zauważyć, iż w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi to czynność samego nabycia/sprzedaży akcji czy udziałów innych spółek nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy. Są to czynności polegające na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Nie można również samego nabycia czy sprzedaży udziałów finansowych w innych przedsiębiorstwach traktować jako wykorzystywanie majątku do uzyskiwania z niego dochodów w sposób częstotliwy.

Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka prowadzi podlegającą opodatkowaniu VAT działalność gospodarczą między innymi w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości oraz wynajmu nieruchomości na cele niemieszkalne. Oprócz tej działalności Wnioskodawca nabywa we własnym imieniu i na własny rachunek akcje notowane na giełdzie papierów wartościowych oraz akcje spółek niepublicznych, jak również sprzedaje te akcje (nabywane na GPW lub otrzymane jako wkład niepieniężny od wspólników). Do tej pory Spółka wielokrotnie dokonała nabycia, lecz nie dokonała żadnej sprzedaży akcji spółek niepublicznych. Spółka incydentalnie nabywa również i posiada udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ogóły praw i obowiązków w spółkach komandytowych. Spółka incydentalnie sprzedaje udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ogół praw i obowiązków w spółkach komandytowych. Do tej pory sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółkach komandytowych wystąpiła dwukrotnie, natomiast sprzedaż udziałów miała miejsce kilkukrotnie. Transakcje te polegają na zwykłym inwestowaniu wolnych środków pieniężnych w papiery wartościowe, takie jak akcje spółek publicznych i niepublicznych, w celu ich późniejszej odsprzedaży, co do zasady z zyskiem. Nabycie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ogółu praw i obowiązków w spółkach komandytowych następuje z zamiarem utrzymywania takich inwestycji przez dłuższy okres, bez zakreślonych horyzontów czasowych. W rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jako przedmiot działalności Wnioskodawcy jest ujawniona m.in. działalność polegająca na nabywaniu i zbywaniu papierów wartościowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy jest On podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu dokonania wskazanych transakcji polegających na zbyciu akcji, udziałów oraz ogółów praw w spółkach komandytowych (w tym w drodze wkładu niepieniężnego).

Zdaniem Wnioskodawcy, jego działania polegają wyłącznie na inwestowaniu wolnych środków pieniężnych w zbywalne papiery wartościowe, udziały w spółkach w celu ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Działalność ta nie wykracza ponad zwyczajne wykonywanie uprawnień właścicielskich i nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W okolicznościach wskazanych we wniosku, zdaniem Wnioskodawcy dochodzić będzie wyłącznie do transakcji we własnym imieniu i na własny rachunek. Transakcje te nie będą również zmierzały do pomnażania obcego kapitału za umówionym wynagrodzeniem. Brak więc będzie jakiegokolwiek konsumenta tych transakcji. W uzasadnieniu własnego stanowiska w sprawie Wnioskodawca wskazał jednocześnie, iż zasadniczym celem dokonywanych przez Niego nabyć czy sprzedaży akcji lub udziałów nie jest zamiar bezpośredniego lub pośredniego uczestniczenia w zarządzaniu spółkami.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy Spółka nie będzie uczestniczyła w zarządzaniu podmiotem, którego akcje, udziały będzie nabywała oraz nie będą zachodziły przesłanki wyżej wymienione (tj. sprzedaż akcji, udziałów nie będzie prowadzona w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej oraz posiadanie udziałów nie będzie bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej), to czynności samego nabycia/sprzedaży akcji w innych spółkach, udziałów czy ogółów praw w spółkach komandytowych, nie będą traktowane jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a podmiot dokonujący tych czynności nie uzyska statusu podatnika w tym zakresie.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczenia wymaga, że Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem tego opisu we wniosku. Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywiste zdarzenie sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmian legislacyjnych lub zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, a w szczególności, gdy Spółka:

  1. będzie uczestniczyć w zarządzaniu spółką, której akcje będzie posiadała,
  2. będzie dokonywać sprzedaży akcji, udziałów czy jednostek uczestnictwa w ramach działalności maklerskiej lub brokerskiej,
  3. posiadanie udziałów będzie bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej ww. Spółki,

- udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj