Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PP/443/50/05
z 27 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PP/443/50/05
Data
2005.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynek usługowy
zarządzanie nieruchomością
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować usługi związane z zarządzaniem budynkiem mieszkalno-usługowym 22% stawką podatku od towarów i usług w części usługowej i zwolnienia z VAT tylko części mieszkaniowej?


P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 14 a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 01-07-2005r. uzupełnionym w dniach 23-08-2005r. i 02-09-2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego stanowisko wnioskodawcy w zakresie opodatkowania usług związanych z zarządzaniem budynkiem mieszkalno-usługowym 22% stawką podatku od towarów i usług w części usługowej i zwolnienia z VAT tylko części mieszkaniowej - uznaje za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 01-07-2005r. (data wpływu) uzupełnionym w dniach 23-08-2005r. i 02-09-2005r. Paniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zwanego dalej podatkiem VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka na mocy umów zawartych ze wspólnotami mieszkaniowymi zarządza budynkami, w których ok. 85-95% powierzchni stanowią lokale mieszkalne, zaś 5-15% powierzchni to lokale usługowe i garaże. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik stwierdza, że jego zdaniem zarządzanie lokalami mieszkalnymi powinno być zwolnione z VAT, natomiast lokalami usługowymi objęte VAT 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz aktualnie obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30.12.1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zmianami) zostały zdefiniowane pojęcia budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Budynki mieszkalne to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Zgodnie z § 8 ust.1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zmianami) usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych –PKWiU ex 70.32.11 korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od tego podatku.

Przepis ten odnosi się również do usług zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi świadczonymi na zlecenie na rzecz wspólnot mieszkaniowych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że Podatniczka zarządza nieruchomościami mieszkalnymi. Zatem w sytuacji, gdy wspólnota zleca zarządzanie całą nieruchomością , a jest to nieruchomość mieszkalna, to usługi w zakresie zarządzania zgodnie z § 8 ust 1 pkt 8 wyżej cytowanego rozporządzenia będą zwolnione od podatku VAT. Zwolnienie to dotyczy także usług w zakresie administrowania lokalami użytkowymi w przypadku gdy znajdują się one w budynku mającym charakter mieszkalny.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniach.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj