Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.IA/3/415/7-PI/05
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IA/3/415/7-PI/05
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dotacja
rozliczenie dotacji
ustalanie dochodu


Pytanie podatnika
dotyczy sposobu rozliczenia dotacji otrzymanej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w celu ustalenia dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), art. 16 ust. 1 pkt 58, art. 17 ust. 1 pkt 14 ww. ustawy w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 16.06.2005 r. przez Z. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii podatku dochodowego od osób prawnych postanawia uznać stanowisko strony za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 16.06.2005 r. Z. złożył w tutejszym Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z treści złożonego pisma wynika, że jednostka otrzymuje przedmiotową dotację z Urzędu Gminy. Z dotacji tej finansowane są wyłącznie wydatki z tytułu odprowadzanych ścieków do oczyszczalni ścieków. Pytanie podatnika dotyczy sposobu rozliczenia ww. dotacji w celu ustalenia dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zdaniem wnioskodawcy, dotację należy wykazać w ogólnej kwocie przychodów, następnie sumę kosztów pomniejszyć o koszty wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, tj. o wydatki sfinansowane dotacją, a kwotę otrzymanej dotacji wykazać jako dochody wolne od podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami (…) są, w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W świetle tego artykułu otrzymana dotacja jest przychodem. Dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.) są zwolnione z opodatkowania do dnia 31.12.2006 r. na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15.02.1992 r. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. Jednocześnie wydatki sfinansowane z powyższych dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym przed 31.12.2003 r. Ujęcie dotacji w przychodach i jednoczesne wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wydatków z niej sfinansowanych nie skutkuje zwiększeniem dochodu do opodatkowania. Jak stanowi bowiem przepis art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów, związanych z wymienionymi dochodami.

Mając na uwadze wskazane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, otrzymaną dotację należy wykazać jako przychód zakładu. Następnie - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 cytowanej wyżej ustawy w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wydatki sfinansowane dotacją. W przypadku jednostki będzie to równowartość kwoty dotacji, gdyż jak przedstawiono we wniosku możliwe jest ustalenie kosztów uzyskania przychodów przypadających na poszczególne źródła (z dotacji finansowane są wyłącznie wydatki z tytułu odprowadzanych ścieków do oczyszczalni ścieków). Tak ustalony dochód należy pomniejszyć o dochody wolne od podatku, tj. o kwotę otrzymanej dotacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj