Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieruszowie
US-II-1027/4321/436/38/05
z 6 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-II-1027/4321/436/38/05
Data
2005.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Wieruszowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
podatek od czynności cywilnoprawnych
zmiana umowy spółki


Pytanie podatnika
Czy od czynności cywilnoprawnej polegającej na przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o. bez podwyższania kapitału spółki należy się podatek od czynności cywilnoprawych?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zwanej w dalszej części "Ordynacją podatkową" Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie po rozpatrzeniu wniosku Spółki X spółka jawna z siedzibą w ..., zwanej dalej "podatnikiem" z dnia 14.07.2005 r. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Dnia 14 lipca 2005 r. wpłynął do mnie wniosek Spółki X spółka jawna z siedzibą w ... z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny sprawy podatnik przedstawił we wniosku następująco:

"Nasza Spółka przekształca się ze spółki jawnej w spółkę z o.o. Obecnie spółka posiada majątek ok. 3 milionów zł. W wyniku przekształcenia majątek spółki jawnej zostanie wniesiony do spółki z o.o. jako wkład niepieniężny. W tej sytuacji nowo powstała spółka z o.o. będzie posiadała kapitał zakładowy w wysokości wartości wniesionego majątku spółki jawnej. Pytanie dotyczy czy od takiej czynności będzie obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej, mimo że przekształcenie nie spowoduje zwiększenia majątku spółki jedynie w umowie spółki kapitałowej ten majątek zostanie określony jako kapitał zakładowy.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 punkt 3 ustawy z dnia 20 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych za zmianę umowy, od której należy podatek od czynności cywilnoprawnej (stawka 0,5 %) uważa się za przekształcenie podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Naszym zdaniem w tym przypadku majątek przekształconej spółki z o.o. nie ulegnie zwiększeniu. W związku z faktem, że spółki osobowe nie posiadają kapitału w rozumieniu kodeksu spółek handlowych i wszystkie środki trwałe i środki pieniężne stanowią majątek spółki, w przypadku przekształcenia majątek ten stanowić będzie kapitał zakładowy nowej spółki, co w spółce z o.o. odpowiada również majątkowi spółki."

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego przez podatnika w piśmie z dnia 14.07.2005 r. stanu faktycznego wynika, że mamy do czynienia z czynnością cywilnoprawną polegającą na zmianie umowy spółki, w wyniku której spółka jawna zostanie przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zakładowy nowej spółki stanowić będzie majątek dotychczasowej spółki, nie przewiduje się natomiast podwyższenia kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają zmiany umów spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Art. 1 ust. 3 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy wyjaśnia, że za zmianę umowy spółki uważa się między innymi przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Z przepisu tego wynika, że sytuacja, w której spółka jawna zostaje przekształcona w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością bez podwyższania kapitału zakładowego, nie może rodzić obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż zmiana umowy spółki nie spowoduje podwyższenia podstawy opodatkowania a w konsekwencji zapłaty podatku od przedmiotowej czynności cywilnoprawnej.

Biorąc pod uwagę całość wyjaśnień należy stwierdzić, że przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bez zwiększania majątku spółki oraz podwyższania kapitału zakładowego nie powoduje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. W świetle powyższego, przedstwione przez Podatnika stanowisko należy uznać za prawidłowe..

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.Zgodnie z art. 14 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj