Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PP-A/406-344/05/MB/MZ
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-A/406-344/05/MB/MZ
Data
2005.10.21



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
akt notarialny
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania
sprzedaż gruntów
sprzedaż mieszkania
sprzedaż nieopodatkowana
sprzedaż opodatkowana
stawki podatku
stosowanie przepisów


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT oraz które przepisy ustawy o podatku od towarów i usług należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie, jeżeli należność za lokal oraz grunt została uiszczona w całości oraz przekazanie lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r., natomiast przeniesienie prawa własności tego lokalu (podpisanie aktu notarialnego) miało miejsce po tej dacie?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zmianami), z uwagi na rażące naruszenie prawa

uchylam z urzędu

postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Winogradyz dnia 15 lipca 2005r. nr V/005-36/2005 w sprawie interpretacji przepisów dotyczących podatku od towarów i usług i stwierdzam, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 czerwca 2005r. Podatnik zwrócił się do Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady o potwierdzenie w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, że sprzedaż lokalu mieszkalnego dokonana po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT, pomimo, iż zaliczki na poczet zakupu lokalu zostały w całości uiszczone przed dniem wejścia w życie ww. ustawy. We wniosku zaznaczono, że łączna cena lokalu mieszkalnego wynosi 106 938,16 zł i składa się z wartości ułamkowej części gruntu przynależnego do lokalu (22 740,00 zł) oraz wartości lokalu (84 198, 16 zł).

W postanowieniu z dnia 15 lipca 2005r. nr V/005-36/2005 Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady nie zgodził się ze stanowiskiem Podatnika przedstawionym we wniosku. Organ podatkowy stwierdził, że opodatkowaniu według 7% stawki podatku VAT podlegać będzie tylko część transakcji sprzedaży odpowiadająca wartości udziału w gruncie (22 740,00 zł). Uzasadniając stanowisko organ podatkowy wskazał, że obowiązek podatkowy z tytułu zaliczek na poczet lokalu mieszkalnego powstał, w okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w której przy sprzedaży lokali mieszkalnych obowiązywała 0% stawka podatku. Natomiast grunt nie był towarem w rozumieniu ww. ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. i nie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, dlatego też obowiązek podatkowy z tytułu jego sprzedaży powstaje w momencie dokonania czynności sprzedaży.

Po przeanalizowaniu sprawy w trybie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej, stwierdzam, co następuje:

Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. W przedmiotowej sprawie czynność podlegająca opodatkowaniu (sprzedaż, dostawa) zostanie dokonana w okresie obowiązywania ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, ponieważ w okresie tym zostanie podpisany akt notarialny skutkujący przeniesieniem własności lokalu i udziału w gruncie. Do czynności sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie należy więc stosować przepisy ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 146ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Stosownie do art. 29 ust. 5 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r. w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Opisana przez Podatnika sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie przynależnym do lokalu podlegać więc będzie, stosownie do wyżej cytowanego art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 5 oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT, pomimo, że zaliczki na poczet tej transakcji zostały w całości uiszczone przed dniem wejścia w życie ww. ustawy.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny. Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika (por. art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać.

Zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona podatnikowi (por. art. 14 § 5 w/w ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj