Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głubczycach
POIII-443/11/TP/05
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIII-443/11/TP/05
Data
2005.10.04



Autor
Urząd Skarbowy w Głubczycach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
biegły sądowy
podatek od towarów i usług
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:1.czy od 1 maja 2004r. zgodnie z art. 15 ustawy, będąc biegłym sądowo - psychiatrycznym - wykonując opinie sądowo - psychiatryczne dla Sądów i Prokuratury i otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie powinien Pan odprowadzić podatek VAT.2.czy dopiero przekroczenie limitu 10 000 euro powoduje automatycznie konieczność płacenia podatku VAT. 3.czy niezależnie od sumy 10 000 euro każde wynagrodzenie z wydanej opinii sądowo - psychiatrycznej na zlecenie Prokuratury lub Sądu powoduje od 1 maja 2004r. konieczność płacenia podatku VAT.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.86 ust. 3 Ustawy z dnia 11.03.04 oraz art.216 § 1 Ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Nr 8 poz.60 z 2005 r), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 30.06.2005 r. (data wpływu 2005.07.04) uzupełnione pismem z dnia 10.08.2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej momentu powstania obowięzku podatkowego z tytułu umowy zlecenia.

U Z A S A D N I E N I E 

Na podstawie art.14a §1 cytowanej w sentencji Ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art.14a §4 Ordynacji podatkowej  następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 30.06.2005r (data wpływu 2005.07.04) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:1.czy od 1 maja 2004r. zgodnie z art. 15 ustawy, będąc biegłym sądowo - psychiatrycznym - wykonując opinie sądowo - psychiatryczne dla Sądów i Prokuratury i otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie powinien Pan odprowadzić podatek VAT.2.czy dopiero przekroczenie limitu 10 000 euro powoduje automatycznie konieczność płacenia podatku VAT. 3.czy niezależnie od sumy 10 000 euro każde wynagrodzenie z wydanej opinii sądowo - psychiatrycznej na zlecenie Prokuratury lub Sądu powoduje od 1 maja 2004r. konieczność płacenia podatku VAT.

Z przesłanego pisma wynika, iż wydaje Pan opinie biegłego sądowego z zakresu psychiatrii - jest Pan biegłym powołanym przez Sąd lub Prokuraturę do wydawania opinii sądowo - psychiatrycznej, posiada uprawnienia niezbędne do wykonywania czynności biegłego sądowego nie jest Pan pracownikiem sądu i zadania, o których mowa powyżej wykonuje na zlecenie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.12.1975r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sadowym ( Dz. U. z dnia 31.12.1975r.) otrzymuje Pan z tyt. wykonywanej pracy wynagrodzenie. A więc nie ma żadnej umowy z Sądem. Sąd przyznaje wynagrodzenie każdorazowo po wydaniu opinii wydając postanowienie.

Zdaniem Pana podatnikiem podatku od towarów i usług powinien Pan zostać dopiero po przekroczeniu wartości sprzedaży opodatkowanej w wysokości 45.700zł (równowartość 10.000 euro ), która obowiązywała w 2004r.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach informuje, co następuje:

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby (pracownicy) wykonujące usługi w ramach umowy zlecenia, o dzieło lub umowy o podobnym charakterze na rzecz innego podmiotu niż ten, z którym osoba ta zawarła umowę o pracę, jeżeli między zleceniodawcą a zleceniobiorcą zleconych czynności nie istnieje stosunek prawny co do warunków pracy,wynagrodzenia i odpowiedzielności zlecającego te czynności. Oznacza to iż umowy zlecenia, o dzieło lub umowy inne o podobnym charakterze jeżeli nie zawierają cech istotnych dla umowy o pracę co do warunków wykonywania tych czynności ,wynagrodzenia i odpowiedzielności zlecającego wykonanie tych czynności (za wykonującego te czynności) to czynności wykonane na podstawie takich umów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Odpowiedzialność zlecającego, o której mowa w art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, powinna być rozpatrywana indywidualnie w odniesieniu do treści zawartej umowy. Należy mieć przy tym na uwadze przepisy regulujące warunki typowe dla umów o pracę, z uwzględnieniem dokumentów dotyczących zawartych umów, z których powinna wynikać kwestia odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich za wykonaną przez zleceniobiorcę pracę w ramach umowy zlecenia.

W przypadku gdy z umów zlecenia, o dzieło lub podobnych, zawartych z innym podmiotem niż ten, z którym dana osoba pozostaje w stosunku pracy, będzie wynikało, że wykonywane czynności w ramach tych umów nie będą spełniały kryteriów określonych w art.15 ust 3 pkt 3 ustawy VAT, czynności te będą podlegały opodatkowaniu.

Podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażanej w złotych odpowiadającej 10.000 euro lub jej proporcji w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, są na mocy ustawy zwolnieni od tego podatku. Podatnik może jednak zrezygnować z tego zwolnienia, pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.

Art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku równowartości 10.000 euro. Ponieważ jednak przed 1 maja 2004r. biegli nie wykonywali czynności, które można określić jako "sprzedaż opodatkowaną" w rozumieniu tego przepisu, nie znajduje on wobec nich zastosowania. W rozumieniu art. 113 ust. 9 należy traktować podatnika jako nowo rozpoczynającego działalność w trakcie roku podatkowego. Każdy z podatników musi ustalić wysokość przychodów uzyskanych po 1 maja a 31 grudnia 2004r. oraz ustalicz czy przekroczył kwotę 10.000 euro w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży (45.700 x 8/12 =30.476 ). Jeżeli przychody w 2004r przekroczyły powyższą kwotę oznacza to, iż biegły stał się podatnikiem VAT w dniu w którym przekroczył tę kwotę. Jeżeli nie był podatnikiem zwolnionym do końca 2004r, to w 2005r. musi kontrolować kiedy przekroczy limit określony na 2005r. tj .43.800 zł. i w chwili kiedy utraci możliwość zwolnienia, to jest przekroczy musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz zaprowadzić pełną ewidencję VAT.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej: interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Zgodnie z art.14b §2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie na podstawie art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Wniesienie zażalenia zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532) podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj