Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1589/2005/ADB
z 12 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1589/2005/ADB
Data
2005.08.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
licencja
miejsce świadczenia usług


Pytanie podatnika
Gdzie powinna podlegać opodatkowaniu sprzedaż licencji do krajów trzecich - nie będących członkami UE?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), art.27 ust.1, art.27 ust.3, art.27 ust.4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.07.2005r (data wpływu 12.07.2005r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, uzupełnionego pismem z dnia 27.07.2005r (data wpływu 28.07.2005r), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące miejsca opodatkowania usług polegających na sprzedaży licencji dla kontrahentów z krajów trzecich za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 12.07.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 08.07.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 27.07.2005r /data wpływu 28.07.2005r/.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Firma prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na projektowaniu i wytwarzaniu oprogramowania do nawigacji. Sprzedaż prowadzona jest na zasadzie dostarczania użytkownikowi licencji na użytkowanie oprogramowania na jednym wybranym przez użytkownika komputerze. Po zakupie licencji użytkownik otrzymuje unikalny numer licencji, który służy do dokonania rejestracji. Numer ten dostarczany jest zazwyczaj w zaklejonej kopercie wewnątrz pudełka DVD. W pudełku znajduje się również płyta instalacyjna CD oraz skrócona instrukcja. Płyta i pudełko nie są istotnymi elementami ponieważ każdy użytkownik posiadający ważny numer licencji może w każdej chwili pobrać wszystkie niezbędne do instalacji pliki programu i map ze stron internetowych firmy. Jedynym istotnym elementem dostarczanym użytkownikowi jest więc unikalny numer jego licencji. Płyta CD bez tego numeru jest bezużyteczna. Pudełko i płyta są elementami marketingowymi ułatwiającymi prezentację w punktach sprzedaży. Obecnie firma rozpoczęła sprzedaż do odbiorców zagranicznych. Przekazanie licencji następuje poprzez przewiezienie pudełek opisanych powyżej lub poprzez przesłanie odbiorcy hurtowemu jedynie samych numerów licencji w formie zakodowanej przesyłki elektronicznej.
Zapytanie
Gdzie powinna podlegać opodatkowaniu sprzedaż licencji do krajów trzecich - nie będących członkami UE?
Stanowisko wnioskodawcy
Czynność sprzedaży licencji do podmiotu z kraju trzeciego będzie podlegała opodatkowaniu w kraju jej odbiorcy

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art.27 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2-6 i art.28.
Od tej ogólnej zasady regulującej miejsce powstania obowiązku podatkowego przewidziano w ustawie o podatku od towarów i usług szereg odstępstw, w zależności od rodzaju wykonywanej usługi. Szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia dotyczą między innymi wymienionych w art.27 ust.4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw - w przypadku, gdy usługi te są świadczone na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.
W tym przypadku miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
A zatem, w związku z faktem, że usługi sprzedaży licencji świadczone przez składającego zapytanie zawierając się w wyżej wspomnianym przepisie i należy zaliczyć je do usług, których miejscem świadczenia jest terytorium państwa, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. W związku z tym usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że opodatkowanie usług sprzedaży licencji świadczone przez Spółkę na rzecz kontrahenta z kraju członkowskiego winno odbywać się na zasadach określonych w wyżej cytowanym art.27 ust.3 tj. w kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę (stałe miejsce prowadzenia działalności).
Jednocześnie informuje się Stronę, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej sprzedaży licencji i traktowania jej jako import usług oraz dotyczącej sprzedaży polegającej na dostarczeniu samego tylko numeru licencji w postaci elektronicznej (email) i sprzedaży licencji w postaci pudełka w płytą CD i kopertą z wydrukowanym numerem licencji - zostanie przedstawiona w odrębnych postanowieniach.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj