Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PP/443/61a/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PP/443/61a/05
Data
2005.11.07



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
biegły sądowy
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
faktura VAT
stawki podatku
wycena nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy podatnik prawidłowo postępuje wystawiając faktury VAT za wykonywanie czynności biegłego sądowego ds. wyceny nieruchomości ze stawką 22 %?


POSTANOWIENIE



Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 29.08.2005r., uzupełnionego w dniach 23.09.2005r. i 10.10.2005r. w sprawie udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż podatnik prawidłowo postępuje wystawiając faktury VAT za wykonywanie czynności biegłego sądowego ds. wyceny nieruchomości ze stawką 22 % - za prawidłowe.



UZASADNIENIE



Wnioskiem z dnia 29.08.2005r. (data wpływu) Podatniczka zwróciła się z prośbą o udzielenie wiążącej interpretacji w przedstawionej przez nią sprawie.W dniach 23.09.2005r. i 10.10.2005r. Podatniczka złożyła uzupełnienie do ww. pisma z dnia 26.08.2005r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 29.08.2005r.)

Z zapytania Podatniczki wynika, że pełni funkcję biegłego sądowego ds. wyceny nieruchomości i jest wpisana na listę biegłych sądowych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego. Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą m.in. z zakresu szacowania nieruchomości posiadając stosowne uprawnienia zawodowe w tym zakresie (rzeczoznawcy majątkowego). Do niedawna zadania wykonywane jako biegły sądowy rozliczała na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.12.1975r. w sprawie kosztów przeprowadzania dowodu z opinii biegłego w postępowaniu sądowym (Dz. U. nr 46, poz. 254 z późn. zm.). Dotychczas stosowane wykładnie przepisów prawa oraz ww. rozporządzenie nie przewidywało, by wynagrodzenie biegłego sądowego podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Rozliczenie z Sądem następowało na podstawie przedłożonych rachunków, akceptowanych następnie przez sędziów prowadzących dane postępowanie. Od zatwierdzonego przez sędziego wynagrodzenia biegłego Sąd pobierał zaliczkę na podatek dochodowy, a odpowiedni PIT z sumą pobrania podatku przesłał po zakończeniu danego roku.

Taki stan miał miejsce do chwili wydania przez Ministra Finansów urzędowej interpretacji z dnia 29.04.2005r. nr PP3-812-130/2005/AK/864, zgodnie z którą wynagrodzenie czynności biegłego sądowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Podatniczka zaczęła przedstawiać Sądowi jako biegły sądowy faktury VAT. Sąd jednak odmawia realizacji faktur VAT twierdząc, że nie powinna przedstawiać faktur VAT tylko dotychczas stosowane rachunki, a także kwestionując sposób obliczenia podstawy podatku VAT.

W złożonym wniosku Podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy prawidłowo postępuje wystawiając faktury VAT z odpowiednią stawką podatkową, tj. 22%?Zdaniem Podatniczki niezbędnym elementem rozliczenia jest wystawienie odbiorcy usługi (Sądowi) faktury VAT z odpowiednią stawką podatkową, w tym przypadku ze stawką 22%.



Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa, co wynika z brzmienia art. 8 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast w świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 tej ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Opinie wydawane przez biegłego sądowego są dowodem w postępowaniu sądowym, a nie usługą, której bezpośrednim odbiorcą jest uczestnik postępowania. Nie można zatem mówić, że sąd bierze odpowiedzialność za czynności wykonane przez biegłego sądowego, w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czynności wykonywane na zlecenie sądu przez biegłych sadowych nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę. Tym samym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

W przypadku usług wykonywanych przez Podatniczkę stawka podatku wynosi 22% - art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Przepis § 8.1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) – precyzuje, że zarejestrowani podatnicy VAT czynni posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”.

W myśl § 9.1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.


W związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko Podatniczki, iż prawidłowo postępuje wystawiając fakturę VAT za wykonywane usługi VAT za wykonywanie czynności biegłego sądowego ds. wyceny nieruchomości ze stawką 22 % – za prawidłowe.



Ponadto nadmienia się, że odmowa przyjęcia faktury przez Sąd nie mieści się w granicach interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach prawa podatkowego.



Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielonej odpowiedzi.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja Podatkowa.



Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj