Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P III/1/443-85/05
z 19 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P III/1/443-85/05
Data
2005.09.19



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)


Pytanie podatnika
Czy podatnik winien zapłacić podatek VAT od łącznej wysokości obrotów na terytorium obu państw w Polsce, czy też od obrotów osiąganych na terytorium Niemiec podatnik płaci podatek od wartości dodanej w Niemczech, a od obrotów osiąganych w Polsce podatek od towarów i usług w Polsce?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.08.2005r. (data wpływu do tut. organu 16.08.205r.) o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług obrotów osiąganych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie zorganizowanego zakładu na terenie Niemiec

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione we wniosku o opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej obrotów osiąganych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie zorganizowanego zakładu na terenie Niemiec jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 11.08.2005r. (data wpływu do tut. organu 16.08.2005r.) podatnik zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Posiada również stałe miejsce zamieszkania w Polsce. W maju 2005r. podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec polegającej na sprzedaży lodów z automatu. Jest to działalność prowadzona w formie zorganizowanego zakładu. Fakt prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Niemiec poprzedziło uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z informacji uzyskanych przez podatnika od niemieckich organów podatkowych wynika, iż z tytułu uzyskanych dochodów związanych z prowadzeniem działalności na terenie Niemiec podatnik winien odprowadzać podatek dochodowy oraz podatek od wartości dodanej do niemieckich organów podatkowych.

Treść zapytania i stanowisko w sprawie:

  1. Czy podatnik winien zapłacić podatek VAT od łącznej wysokości obrotów na terytorium obu państw w Polsce, czy też od obrotów osiąganych na terytorium Niemiec podatnik płaci podatek od wartości dodanej w Niemczech, a od obrotów osiąganych w Polsce podatek od towarów i usług w Polsce...

Zdaniem podatnika uzyskiwanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na terenie Polski i Niemiec przez osobę fizyczną posiadająca stałe miejsce zamieszkania w Polsce rodzi obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług w Polsce tylko i wyłącznie od obrotów uzyskanych na terytorium Polski. Od obrotów uzyskiwanych na terytorium Niemiec podatnik winien płacić podatek od wartości dodanej w Niemczech - wynika to zdaniem podatnika z art. 5 ust. 1 oraz art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednocześnie zgodnie z art. 2 pkt. 1 cyt. wyżej ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium kraju – rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie zaś do art. 27 ust. 1 cyt. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W przedmiotowej sprawie podatnik prowadzi działalność gospodarczą na terenie Niemiec polegającą na sprzedaży lodów z automatu i jest to działalność prowadzona w formie zorganizowanego zakładu. Podatnik ten jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT UE i posiada stałe miejsce zamieszkania w Polsce.

Z powyższych uregulowań wynika, iż w przypadku świadczenia usług gastronomicznych na terytorium Niemiec w formie zorganizowanego przedsiębiorstwa miejscem świadczenia usług, a tym samym opodatkowania będzie terytorium Niemiec, gdzie podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności zgodnie z cyt. wyżej art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym obroty osiągane z działalności prowadzonej na terenie Niemiec nie podlegają opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług. Obrotów osiąganych z tej działalności nie należy ewidencjonować w ewidencji sprzedaży VAT oraz wykazywać w deklaracjach VAT-7 składanych w polskim urzędzie skarbowym. Usługi te podlegają natomiast opodatkowaniu w Niemczech według przepisów niemieckich.

Z uwagi na powyższe stanowisko podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług obrotów osiąganych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie zorganizowanego zakładu na terenie Niemiec należy uznać za prawidłowe.

Podzielając stanowisko podatnika w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług obrotów osiąganych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie zorganizowanego zakładu na terenie Niemiec nie można jednak zgodzić się, że fakt nie opodatkowywania osiąganych na terenie Niemiec obrotów z tytułu prowadzonej tam działalności gospodarczej polskim podatkiem od towarów i usług wynika bezpośrednio z treści art. 5 ust. 1 oraz art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionych wyżej uregulowań wynika bowiem, iż dla prawidłowego opodatkowania świadczonych na terenie Niemiec usług gastronomicznych niezbędne jest określenie miejsca ich świadczenia zgodnie z cyt. wyżej art. 27 ust. 1 ustawy.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj