Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
EI 406/5/1/173/2005
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EI 406/5/1/173/2005
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Postępowanie w sprawie nadania NIP


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
rejestracja


Pytanie podatnika
Do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z pisma wnioskodawcy wynika, iż w skład Zespołu Szkół wchodzi 7 szkół. Dotychczas wszyscy pracownicy zatrudnieni byli w Zespole Szkół. W związku z nowelizacją Karty Nauczyciela, z dniem 1 września 2005 r. umowy o pracę z pracownikami zawierają poszczególne szkoły.
Zapytanie dotyczy obowiązku wystąpienia do organu podatkowego o nadanie odrębnych numeru identyfikacji podatkowej dla poszczególnych szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół. Zdaniem wnioskodawcy Zespół Szkół powinien zwrócić się do organu podatkowego o nadanie poszczególnym szkołom odrębnych numerów NIP.


Ustosunkowując się do opisanego wyżej stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje:

Jak wynika z postanowień art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej. Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również podmioty inne niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady osób prawnych, płatnicy podatków oraz płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne. Podmioty te również otrzymują NIP.

Z wyjaśnień zawartych w zapytaniu obowiązki pracodawcy i równocześnie płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pełnią od 01.09.2005 r. poszczególne szkoły. Zatem w myśl cytowanych wyżej przepisów, szkoły będące od 01 września 2005 r. płatnikami podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego. Zgodnie z ust. 6 ww. artykułu powyższy przepis dotyczy również płatników podatków.

W świetle opisanych wyżej rozstrzygnięć tut. organ podatkowy stwierdza, że na płatniku mającym samodzielny byt prawny ciąży obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego. Oznacza to, iż każda szkoła z osobna winna wystąpić o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Obowiązek ten nie dotyczy Zespołu Szkół, który jest odrębną jednostką organizacyjną nieuprawnioną do składania zgłoszeń identyfikacyjnych w imieniu innych podmiotów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj