Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ciechanowie
1403-PDM/4150-20/05/EO
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1403-PDM/4150-20/05/EO
Data
2005.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Ciechanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
księgowanie kosztów
metoda kasowa
metoda memoriałowa


Pytanie podatnika
Czy podatnik,który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i stosuje metodę kasową może zastosować przepis artykułu 22 ust.5 ustawy o p.d.o.f. i zaliczyć abonament telefoniczny dotyczący 2004 roku zawarty w rachunku wystawionym w miesiącu kwietniu 2005 roku do kosztów 2005 roku?


Stan faktyczny: - podatnik opodatkowany jest w formie zasad ogólnych,- zdarzenia gospodarcze ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów,- wydatki ewidencjonowane są w ciężar kosztów w/g "metody kasowej",- w miesiącu kwietniu 2005 otrzymał fakturę TP S. A., która obejmowała abonament za Neostradę TP za okres od czerwca 2004 roku do kwietnia 2005 roku.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) funkcjonują dwie metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów - metoda kasowa i metoda memoriałowa. Z metody kasowej mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Metodę tę reguluje przepis art. 22 ust. 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, że koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Oznacza to, iż wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia bez względu na fakt jakiego okresu dotyczą.

Jednak ustawodawca wprowadza odstępstwa od tej zasady na rzecz metody memoriałowej.Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 5 przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Istotą metody memoriałowej jest, że koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, a więc niekoniecznie w roku, w którym zostały faktycznie poniesione. Oznacza to, że potrącalne są także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.

Wyjątek od powyższego stanowi sytuacja, gdy zarachowanie kosztów w danym roku podatkowym nie było możliwe - w tym przypadku koszty te są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.Stosownie do art. 22 ust. 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powyższa zasada ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Konkludując, stwierdzić należy, że podatnik prowadzący księgę przychodów i rozchodów ma do wyboru dwie metody ewidencjonowania kosztów. Może ewidencjonować wydatki w momencie ich poniesienia lub w okresie, w którym uzyskuje przychód związany z danym kosztem.Ustawodawca zastrzegł, że raz przyjęta metoda ewidencji kosztów powinna być stosowana konsekwentnie w każdym roku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w stosunku do wszystkich kosztów, nie tylko do wybranych pozycji.Nie można przy księgowaniu kosztów stosować jednocześnie metody kasowej - dotyczącej poniesienia kosztów i zasady memoriałowej - dotyczącej zarachowania kosztów.

W związku z powyższym przy kasowej metodzie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wydatek dotyczący abonamentu telefonicznego za okres czerwiec 2004 r. do kwiecień 2005 r. winien być ujęty w księdze przychodów i rozchodów w momencie jego poniesienia, tj. w miesiącu kwietniu 2005 r. W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie uznaje stanowisko pytającego za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj