Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sokołowie Podlaskim
1429/PD/415-7/05/AB
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1429/PD/415-7/05/AB
Data
2005.11.02



Autor
Urząd Skarbowy w Sokołowie Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
samochód ciężarowy
stawka amortyzacyjna
używany środek trwały


Pytanie podatnika
Jaką należy przyjąć wysokość stawki amortyzacyjnej dla samochodu marki Opel Astra Van, który został nabyty w celu wykorzystywania w działalności gospodarczej, a następnie wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy?


Na podstawie przepisów art. 14a § 1, 3 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst w Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokołowie Podlaskim stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2005 r., uzupełnionym pismami z dnia 01.09.2005 r. i 20.10.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej wysokości stawki amortyzacyjnej, jaką należy przyjąć dla samochodu marki Opel Astra Van wprowadzonego do ewidencji środków trwałych - jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem złożonym do tut. Urzędu w dniu 22 sierpnia 2005 r., uzupełnionym odrębnymi pismami z dn. 01.09.2005 r. i 20.10.2005 r. Pan X zwrócił się z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W dniu 25 lipca 2005 r. nabył samochód marki Opel Astra Van w celu wykorzystywania w działalności gospodarczej, który następnie wprowadzony został przez podatnika do ewidencji środków trwałych. Zakupiony samochód posiada jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą. Masa całkowita pojazdu wynosi 1735 kg, rok produkcji samochodu 2001, o przebiegu 80 000 km., dopuszczony został do użytku w dniu 06.02.2001 roku.

Do wniosku podatnik załączył m.in. fakturę VAT-marża Nr 26/07/2005 z dnia 25.07.2005 r. na sprzedaż samochodu marki Opel Astra Van w stanie uszkodzonym oraz fakturę VAT Nr 0934/2005 z dnia 02.08.2005 r. za przegląd techniczny pojazdu, zaświadczenie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z dnia 07.07.2005 r. potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu (VAT-25).

Stanowisko wnioskodawcy:

Do kosztów uzyskania przychodów, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zalicza się odpisy amortyzacyjne samochodu ciężarowego stanowiącego środek trwały - przy zastosowaniu stawki 20% lub stawki podwyższonej (ustalonej indywidualnie) w wysokości 36% - 40%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokołowie Podlaskim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego stwierdza, co następuje:

Z posiadanych przez tut. organ podatkowy akt podatkowych podatnika wynika, że w roku bieżącym Pan X opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W tym stanie faktycznym należy zauważyć, że kwestia kosztów uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji środków trwałych uregulowana jest w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst w Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a nie w ustawie o rachunkowości, jak to przedstawił podatnik w swoim stanowisku zawartym w ww. wniosku.

Podstawą do naliczenia odpisów amortyzacyjnych samochodu stanowiącego środek trwały, jest wartość początkowa samochodu ustalona na podstawie art. 22g ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód wprowadzono do ewidencji środków trwałych.

Zgodnie z przepisami art. 22h ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł tej ustawy, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k ustawy dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Przez metody amortyzacji w rozumieniu cytowanego wyżej art. 22h ust. 2 ustawy należy rozumieć:

  1. metodę dokonywania odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, z możliwością podwyższania i obniżania, przewidzianą w art. 22i (metoda liniowa);
  2. metodę dokonywania tych odpisów przy zastosowaniu stawek ustalonych indywidualnie przez podatnika, przewidzianą w art. 22j;
  3. metodę degresywno-liniową, przewidzianą w art. 22k.

Metoda liniowa polega na dokonywaniu odpisów od wartości początkowej samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. Amortyzacji dokonuje się stosując stawkę podaną w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych (20%), przy czym suma odpisów amortyzacyjnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym samochód został wprowadzony do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia go do ewidencji do końca tego roku podatkowego.

Metoda degresywna może być stosowana tylko do amortyzacji samochodów ciężarowych i nie ma zastosowania do amortyzacji samochodów osobowych.

Charakteryzuje się tym, że w każdym kolejnym roku amortyzacja naliczana jest od coraz mniejszej podstawy, która jest pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane w poprzednim roku. W pierwszym roku używania samochodu ciężarowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej samochodu, ustalonej na zasadach ogólnych. W każdym następnym roku odpisy dokonywane są od wartości początkowej pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne dokonane w poprzednich latach. W taki sposób na początku każdego roku podatkowego ustala się podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych i dokonuje się odpisów przy zastosowaniu stawki podanej w Wykazie stawek amortyzacyjnych (20%) podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej (art. 22k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zasady amortyzacji według stawek indywidualnych określone zostały w przepisach art. 22j ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Taki sposób amortyzacji można zastosować tylko do używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych danego podatnika, z tym, że okres amortyzacji w przypadku środków transportu, nie może być krótszy niż 30 miesięcy.

Zgodnie z art. 22j ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, samochód (osobowy lub ciężarowy) stanowiący środek trwały uznaje się za używany, jeżeli podatnik udowodni, że przed jego nabyciem pojazd był wykorzystywany przez co najmniej 6 miesięcy (bez znaczenia jest stopień zużycia samochodu oraz na jakie cele był używany tj. do działalności gospodarczej, czy też prywatnie).

Z przedstawionego przez Pana X stanu faktycznego oraz z informacji zawartych w załączonych do wniosku dokumentach wynika, że podatnik nabył w dniu 25.07.2005 r. samochód ciężarowy marki Opel Astra Van, w stanie uszkodzonym, rok produkcji samochodu 2001, dopuszczony do użytkowania 06.02.2001 r., o przebiegu 80 000km. Powyższe dane wskazują zatem, że przedmiotowy samochód, w myśl przepisów art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można uznać za "używany".

W świetle powyższego, w sytuacji opisanej przez podatnika można zastosować każdą z wyżej przedstawionych metod dokonywania odpisów amortyzacyjnych, tj. zarówno metodę liniową przy zastosowaniu stawki 20% , metodę degresywną, jak i metodę dokonywania odpisów przy zastosowaniu stawek ustalonych indywidualnie (36% - 40%).

Stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest zatem prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokołowie Podlaskim, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj