Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/59f/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/59f/05
Data
2005.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
cena
cena nabycia
koszt wytworzenia
przekazanie towarów
reprezentacja
towar
wartość


Pytanie podatnika
Jak należy ustalić wartość prezentów, o których mowa w art.7 ust.3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług, czy w cenie brutto czy w cenie netto (rozumianej jako bez podatku naliczonego od zakupu) ?


We wniesionym zapytaniu Wnioskodawca zauważył, że "w art.7 ust.3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca używa niezdefiniowanych pojęć wartości prezentów. W ust.4 pkt 1 zawarte jest pojęcie "łącznej wartości", w ust.4 pkt 2 "jednostkowej cenie nabycia lub jednostkowego kosztu wytworzenia".
Zdaniem Spółki prawidłowe jest ustalenie wartości prezentów dla potrzeb art.7 ustawy o podatku od towarów i usług z zastosowaniem wartości netto.

Organ podatkowy przedstawia następującą interpretację podanego wyżej zagadnienia:
Przekazanie prezentów o małej wartości, w myśl art.7 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.), nie podlega przepisom art.7 ust.2 ustawy o VAT. Zatem przekazanie ich nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Definicję prezentów o małej wartości zawiera art.7 ust.4 ustawy o VAT, który stanowi "Przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust.3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary :
1)o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art.21 ust.1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) , jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
2)których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł."

Powyższe przepisy wskazują, że łączna wartość przekazywanych jednej osobie towarów powinna wynikać z sumy jednostkowych cen nabycia towarów w przypadku ich zakupu. Natomiast w przypadku przekazywania towarów będących wyrobami własnej produkcji - jednostkowy koszt wytworzenia.

Przez cenę należy rozumieć wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym - zgodnie z art.3 pkt 1 ustawy z dnia 05.07.2001r. o cenach (Dz.U.Nr 97, poz. 1050 z 2001r., ost.zm. Dz.U.Nr 210, poz. 2135 z 2004r.).

Reasumując, do ustalenia kwoty "prezentów o małej wartości" należy uwzględnić cenę nabycia towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, jeżeli nabywany towar podlega obciążeniu tym podatkiem.

Stanowisko Spółki podane we wniosku uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj