Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ib-415-31/05
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ib-415-31/05
Data
2005.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
samochód osobowy
własność
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy podatniczce przysługuje prawo odliczenia od dochodów za 2005 r. wydatków na rehabilitację związanych z koniecznym dojazdem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne samochodem osobowym stanowiącym własność syna, bądź zięcia?


Pismem z dnia 25.10.2005 r. (data wpływu), uzupełnionym dnia 03.11.2005 r. podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, że jest osobą niepełnosprawną, posiadającą orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, dawna II grupa inwalidzka, pozostającą na własnym utrzymaniu. We wniosku podatniczka wskazuje, że w roku 2005 dojeżdża na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, na które dowozi ją swoim samochodem zięć, który z nią mieszka lub syn, ponieważ wnioskująca obecnie nie jest właścicielem ani współwłaścicielem samochodu.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. O odliczeniu od dochodu wydatków związanych z przejazdem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w ramach ulgi rehabilitacyjnej stanowi art. 26 ust. 7a pkt 13 i 14 ww. ustawy.

Z powołanych przepisów odpowiednio wynika, że odliczeniu podlegają wydatki na:

- odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
a) osoby niepełnosprawnej - karetką transpotru sanitarnego,
b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu, niż wymienione w lit. a),

- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczanej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do i I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł.

Przepis art. 26 ust. 7f ww. ustawy stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o osobach zaliczanych do:

- I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
b) znaczny stopień niepełnosprawności,

- II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolnośc do pracy albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 26 ust. 7e ustawy przepisu ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowie - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120,00 zł.
Z treści art. 26 ust. 7c ustawy wynika, że wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7,8 i 14.

Z przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, że właścicielem samochodu, z którego korzysta dla potrzeb związanych z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne jest zięć oraz syn. W świetle powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz faktu, iż pozostaje ona na własnym utrzymaniu - podatniczka nie może skorzystać z przedmiotowego odliczenia od swojego dochodu za 2005 rok.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj