Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-38.3/05/WI
z 19 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-38.3/05/WI
Data
2005.09.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
zwrot podatku
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
W jaki sposób powinna być wyliczona kwota do zwrotu w terminie 60 dni, w stanie prawnym po dniu 1 czerwca 2005r.?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź–Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 2, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 27 czerwca 2005r. (data wpływu 30 czerwca 2005r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie Spółki, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w części dotyczącej ustalenia kwoty zwrotu różnicy podatku VAT w terminie 60 dni w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005r. – uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - „stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym”.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonywała i dokonuje eksportu oraz wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Na poczet dostaw towarów (przed ich dokonaniem) otrzymuje zaliczki. Otrzymane na poczet eksportu oraz wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zaliczki wykazane są w deklaracji podatkowej (poz. 28 i poz. 29). W związku z tym zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi w jaki sposób powinna być wyliczona kwota do zwrotu w terminie 60 dni, w stanie prawnym po dniu 1 czerwca 2005r.

Zdaniem Spółki do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni przysługuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wyliczona w następujący sposób:

podatek naliczony z tytułu nabycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji

+ podatek naliczony od zakupu gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów

+ 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%

pomniejszona o 22% obrotu z tytułu zaliczek dotyczących eksportu i zaliczek dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, dla których nie przedstawiono w urzędzie skarbowym zabezpieczenia w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaki byłby należny gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju.

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym w wysokości przekraczającej kwotę wyliczoną w wskazany sposób – winna być wykazana do zwrotu w terminie 180 dni bądź do przeniesienia na następny okres.

W sytuacji gdy nadwyżka podatku naliczonego nad należnym jest niższa niż wartość wyliczona wg schematu – wówczas kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym należy wykazać wyłącznie w poz. 53 deklaracji.

Zgodnie z regulacją art. 87 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie do ust. 2 wyżej cytowanego art. - z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. (...)

W myśl ust.3 – różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art.41 ust.1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art.86 ust.8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Ponadto zgodnie z art.87 ust.3a ustawy o VAT – do obrotu, o którym mowa w ust.3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art.19 ust.12 albo art.20 ust.3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.

Z powyższego wynika, że wykazany obrót z tytułu zaliczek w eksporcie i WDT (opodatkowany zerową stawką VAT) uwzględnia się przy wyliczeniu nadwyżki VAT do zwrotu w ciągu 60 dni jedynie wówczas gdy podatnik przedstawi w urzędzie skarbowym odpowiednie zabezpieczenie majątkowe zwrotu.

Reasumując stanowisko Strony i przedstawiony sposób wyliczenia kwoty do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dniowym w sytuacji nie przedstawienia zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju są prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast – zgodnie z art. 14b § 2 – organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj