Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-164-1/05
z 10 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-164-1/05
Data
2005.10.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
akt notarialny
faktura VAT
prawo do odliczenia
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
odliczenie podatku VAT od czynności sprzedaży działki w oparciu o akt notarialny.


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 sierpnia 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii odliczenia podatku VAT od czynności sprzedaży działki w oparciu o akt notarialny -stwierdza, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe .

UZASADNIENIE Pismem z dnia 31 sierpnia 2005 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zakupiła od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej nieruchomość gruntową Powyższa czynność została udokumentowana aktem notarialnym z którego wynika , iż transakcja opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług w stawce 22%. Na podstawie powyższego zapisu sprzedający wystawił fakturę VAT w której nieprawidłowo określił kwotę netto oraz nie podał numeru identyfikacji podatkowej NIP. Sprzedający odmówił wystawienia poprawnej faktury VAT. Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii odliczenia podatku VAT na podstawie aktu notarialnego . Spółka stoi na stanowisku , iż w przedstawionym stanie faktycznym akt notarialny jest wystarczającym dokumentem uprawniającym dokonanie odliczenia podatku VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Potwierdzeniem nabycia (dostawy) nieruchomości (poza fakturą) jest akt notarialny, bez którego sprzedaż nieruchomości jest nieważna. W zakresie dokumentowania transakcji przez podatników VAT, od początku obowiązywania ustawy o VAT istniały niezwykle sformalizowane zasady. Zarówno przed 1 maja 2004r., jak i obecnie - na podstawie art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) - podatnicy VAT mają obowiązek wystawiania faktur VAT dokumentujących dostawę towaru czy wykonanie usługi. Faktura taka stwierdzać powinna w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Ponadto kwestia zasad wystawiania faktur została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur , sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971ze zmianami). W rozdziale 4 par.11 ww. rozporządzenia stwierdzono , iż zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni , posiadający numer identyfikacji podatkowej , wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT” . W par. 12 ust. 1 pkt 11 tegoż rozporządzenia jednoznacznie stwierdzono , iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży , powinna zawierać co najmniej wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku ( wartość sprzedaży brutto) , z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku , lub niepodlegających opodatkowaniu. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje , iż powyższy akt wykonawczy został zastąpiony rozporządzeniem z dnia 25 maja 2005 r. o tym samym tytule , obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r. , w którym to powyższy zapis par. 12 ust. 1 pkt.11 przeniesiono do par. 9 ust.1 pkt. 11.

Natomiast art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z par.14 ust. 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zmianami ) , w przypadku gdy sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących , faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego . Spółka otrzymała fakturę VAT dokumentującą transakcję, która miała miejsce jeszcze przed dniem rejestracji, o czym świadczy zarówno data sprzedaży umieszczona na fakturze jak i data podpisania aktu notarialnego. Mamy zatem do czynienia z okolicznością, w której data otrzymania faktury oraz data zawarcia transakcji wskazuje na niedopuszczalność odliczenia podatku

W świetle powyższego stanowisko Spółki w sprawie odliczenia podatku VAT na podstawie aktu notarialnego jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj