Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-354c/05/MP
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-354c/05/MP
Data
2005.10.12



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
cena nabycia
koszt
koszt wytworzenia


Pytanie podatnika
Czy cena nabycia lub koszt wytworzenia , o którym mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie obejmuje podatku naliczonego od towarów i usług w zakresie w jakim podlega on odliczeniu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie z dnia 12 lipca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy cena nabycia lub koszt wytworzenia , o którym mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie obejmuje podatku naliczonego od towarów i usług w zakresie w jakim podlega on odliczeniu, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży czasopism. Celem uatrakcyjnienia oferty oraz zwiększenia sprzedaży dołącza do czasopism, w oparciu o kilka schematów, różnego rodzaju towary (tzw. gadżety) wytwarzane metodami innym niż poligraficzne. Strona sama nabywa wspomniane gadżety, a następnie dołącza je do sprzedawanych czasopism, rozpowszechniając je we własnym imieniu i na własny rachunek.

W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, że cena nabycia lub koszt wytworzenia, o których mowa w art. 7 ust. 4 ( kwota 5 złotych) ustawy o podatku od towarowa i usług nie obejmuje podatku naliczonego od towarów i usług w zakresie w jakim podlega on odliczeniu.

Według Strony dołączanie gadżetów stanowi nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną przez Stronę działalnością i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy gadżety mieszczą się w zakresie definicji prezentu o małej wartości zawartej w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarowa i usług. Przy czym przez cenę nabycia należy rozumieć cenę netto, tj. bez kwoty podatku naliczonego od towarów i usług w zakresie, w jakim podlega on odliczeniu .

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Zaznaczyć należy, iż z uwagi na brak definicji ceny nabycia w przepisach o podatku od towarów i usług odwołać należy się do przepisów innych ustaw. Za cenę nabycia w oparciu o art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznać należy kwotę należną zbywcy pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Za taką interpretacją przemawiają również przepisy samej ustawy o podatku od towarów i usług. Przykładowo wskazać w tym miejscu można art. 29 ust. 1, zgodnie z którym obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, która obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy oraz art. 111 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2.500 zł.

W konsekwencji potwierdzić zatem należy stanowisko, iż jednostkową ceną nabycia, o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jest kwota należna sprzedawcy pomniejszona o podatek od towarów i usług w zakresie, w jakim podlega on odliczeniu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj