Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PPI/443-174/05
z 24 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-174/05
Data
2005.10.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
przekazanie nieodpłatne
urządzenie


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatne przekazanie urządzeń typu liniowego w postaci przekładek linii energetycznych, telekomunikacyjnych, rurociągów wod.-kan., gazociągow, wiaduktów kolejowych lub nowo wybudowanych tego typu urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania inwestycji miejskich?


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku realizacja miejskich inwestycji zwłaszcza drogowych niejednokrotnie wiąże się z koniecznością ingerowania w obcy majątek poprzez dokonywanie przekładek istniejącej infrastruktury technicznej będącej własnością spółek, przedsiębiorstw lub innych osób prawnych. Są to przede wszystkim przekładki linii elektrycznych, ciepłowniczych, wodociągowych, gazowych, wiaduktów kolejowych, itp. lub budowa nowych obiektów tej infrastruktury niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania inwestycji miejskich. Właściciele infrastruktury jw. odmawiają ich realizacji na własny koszt oraz nie są zainteresowani udziałem w partycypacji kosztów uzasadniając to głównie trudnościami finansowymi i faktem, że realizacja przekładek infrastruktury technicznej nie jest spowodowana ich działalnością inwestycyjną.Ponadto istniejąca infrastruktura techniczna będąca ich własnością była w takim stanie technicznym, że nie wymagała dokonywania remontu lub ulepszania, natomiast jej przełożenie jest związane wyłącznie z realizacją inwestycji miejskich. Zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie środków trwałych w postaci przekładek infrastruktury na majątek danemu właścicielowi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2005r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega przekazanie przez podatnika towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub części.Tezę, że opisana powyżej czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Urząd Miasta wywodzi z faktu, iż nieodpłatne przekazanie ww. urządzeń jest związane z prowadzonym przez Urząd przedsiębiorstwem w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, to jest realizacją zadań własnych miasta na prawach powiatu, wynikających z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz. U. Z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm./ i Urzędowi Miasta - podatnikowi VAT w trakcie realizacji ww. infrastruktury nie przysługiwało i nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.Realizacja omawianej powyżej infrastruktury odbywała się w trakcie obowiązywania poprzedniej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, oraz aktualnie jest realizowana w trakcie obowiązywania nowej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.W wyniku procesu inwestycyjnego zrealizowanego przed 1 maja 2004r. oddano do użytku urządzenia infrastruktury w postaci omawianych powyżej przekładek. Ich realizacja i ewentualny przyszły zamiar nieodpłatnego przekazania na majątek właścicielom odbywała się w ramach wykonywania przez Urząd Miasta czynności administracyjnych /PKWiU 75/ - wynikających z art. 7 ust. 1 pkt 3 cytowanej powyżej ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. Były one zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie zał. nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Przy realizacji ww. inwestycji nie przysługiwało zatem prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego zawartego w fakturach za roboty budowlano-montażowe od podatku VAT należnego odprowadzanego do Urzędu Skarbowego z tytułu wykonywania innych czynności opodatkowanych.

Zdaniem Spółki podobnie w oparciu o aktualne przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm./, Urzędowi Miasta przy realizacji inwestycji miejskich w tym omawianych powyżej przekładek, również nie przysługuje odliczenie podatku od towarów i usług zawartego w fakturach zakupu usług budowlano-montażowych gdyż ich realizacja odbywa się w ramach czynności zwolnionych związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami. Tym przepisem jest cytowana powyżej ustawa z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym, nakładająca na podatnika obowiązek zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców w zakresie wymienionym w art. 7.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./ nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Stanowisko to jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, co oznacza, że opodatkowaniu, co do zasady podlegają czynności wykonywane odpłatnie.Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W art. 7 ust. 2 ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów wykonywane nieodpłatnie z odpłatną dostawą towarów.Jak wynika bowiem z art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: - wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.W analizowanym stanie faktycznym i prawnym czynność nieodpłatnego przekazania urządzeń typu liniowego w postaci przekładek linii energetycznych, telekomunikacyjnych, rurociągów wod-kan, gazociągów, wiaduktów kolejowych itp. lub nowo wybudowanych tego typu urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania inwestycji miejskich, realizowanych w związku z prowadzeniem tych inwestycji w pasie drogowym lub związanych z innymi inwestycjami miejskimi, na majątek osobie uprawnionej tj. właścicielowi lub użytkownikowi, nie stanowi dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu ww. urządzeń w całości lub w części. Wobec powyższego z uwagi na brak wystąpienia wszystkich przesłanek określonych w art. 7 ust. 2 pkt 2 cytowanego powyżej przepisu, czynność nieodpłatnego przekazania ww. urządzeń nie mieści się w tym unormowaniu prawnym i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj