Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-169/05/01/RL
z 4 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-169/05/01/RL
Data
2005.11.04



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
badanie
koszty uzyskania przychodów
licencja
ochrona
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na przeprowadzenie badań lekarskich uprawniających do posiadania licencji pracownika ochrony I stopnia, niezbędnej do wykonywania pracy zawodowej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2005 rok.


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X oceniając stanowisko odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy wydatków poniesionych na badania lekarskie, przedstawione we wniosku bez numeru, o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Pan X jest zatrudniony na stanowisku pracownika ochrony. W miesiącu październiku bieżącego roku upłynął termin badań lekarskich i psychologicznych uprawniających do posiadania licencji pracownika ochrony fizycznej. Podatnik dostał wezwanie z Komendy Wojewódzkiej Policji przypominające o konieczności aktualizacji tych badań i przedłożenia aktualnego orzeczenia lekarskiego, zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej I stopnia. Nie dostarczenie przedmiotowego dokumentu skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego o cofnięcie licencji pracownika ochrony fizycznej I stopnia, zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 29 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 22.08.1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740).

Przedmiot interpretacji: Podatnik we wspomnianym piśmie zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z zapytaniem, czy wydatki poniesione na przeprowadzenie badań lekarskich uprawniających do posiadania licencji pracownika ochrony I stopnia, niezbędnej do wykonywania pracy zawodowej, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2005 rok.

Stanowisko Wnioskodawcy: Pan X uważa, że w rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2005 r. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość poniesionych wydatków w związku z tym, że są to koszty poniesione w celu uzyskania przychodu ze stosunku pracy.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Pan X, jak wynika ze złożonego wniosku otrzymuje wynagrodzenie, którego źródłem jest stosunek pracy. Zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za dochód osiągnięty ze stosunku pracy uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne.

W myśl art. 22 ust. 2 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, w przypadku gdy: 1) podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy - wynoszą 102,25zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.227zł; 2) podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy - nie mogą przekroczyć łącznie 1.840,77zł za rok podatkowy; 3) miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę - wynoszą 127,82zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1.533,84zł; 4) podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i podatnik i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę - nie mogą przekroczyć łącznie 2.300,94zł za rok podatkowy.

Jak wynika z powyższego, koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy określone zostały w ustawie w kwocie zryczałtowanej. Ustawodawca konkretnie wskazał ich wysokość oraz przypadki ich zastosowania.

Zatem wydatków poniesionych na przeprowadzenie badań lekarskich uprawniających do posiadania licencji pracownika ochrony I stopnia nie może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy.

Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj